Aktualizacja: 09.12.2024 13:11 Publikacja: 12.06.2020 23:53
Foto: Fot. Pixabay
– Zamierzamy pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Funduszu Kolejowego oraz budżetu samorządów – wylicza Rafał Wiśniewski, kierownik sekcji ds. kolejki wąskotorowej z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. To Zespół ma zostać nowym operatorem zabytkowej kolejki.
Wrocław pozazdrościł Łodzi - też będzie odnawiał swoje zabytkowe kamienice. Na początek 22, ale docelowo 100, a razem z nimi podwórka. A władze Krakowa remontują pustostany.
Zakończył się remont alei głównej w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Wcześniej zamontowano tu – w ramach tej samej inwestycji – zupełnie nowe latarnie. Twa ukwiecanie terenu.
Wyposażona w ławki oraz obsadzona drzewami i krzewami, a przez to przyjazna mieszkańcom i turystom – taka będzie wkrótce ul. Chmielna.
Nawet 100 tys. zł mogą dostać wspólnoty mieszkaniowe z Gdańska na zagospodarowanie miejskich podwórek. Inne samorządy także przeprowadzają rewitalizację przestrzeni między blokami czy kamienicami.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
W tegorocznym budżecie miasta na wsparcie przeznaczono 14 mln zł. Kwota zostanie rozdzielona na 56 zadań.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas