W cieniu galerii handlowych do gry wracają biblioteki

Samorządy otwierają swoje wypożyczalnie dla mieszkańców. A ci chyba stęsknili się za książkami, bo w niektórych miastach ustawiają się przed nimi długie kolejki.

Publikacja: 09.05.2020 23:15

W cieniu galerii handlowych do gry wracają biblioteki

Foto: Fot. Pixabay

– Zdajemy sobie sprawę, że na ten moment czekało całe środowisko biblioteczne oraz czytelnicy, dlatego do ponownego otwarcia bibliotek podchodzimy przede wszystkim odpowiedzialnie. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom, związanym z epidemią – zapowiada Aldona Machnowska-Góra, dyrektor-koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej w stołecznym ratuszu.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Od poniedziałku 11 maja warszawskie biblioteki będą stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur potrzebnych dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników tych instytucji.

Rząd zapowiedział otwarcie od 4 maja niektórych instytucji: bibliotek, muzeów, galerii. Jednak, jak podaje stołeczny ratusz – ze względu na zbyt późne i nieprecyzyjne rekomendacje placówki będą otwierane stopniowo i w późniejszych terminach.

CZYTAJ TAKŻE: Uzdrowiciel z Pomorza oferował lek na koronawirusa. Wylądował w areszcie

– Rozumiemy chęć powrotu mieszkańców do normalności – chcielibyśmy odwiedzić ulubione muzeum bądź galerię, jednak pamiętajmy, że wciąż trwa pandemia – przypomina Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Warszawa przygotowuje plan otwarcia placówek – mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców – czytelników, zwiedzających oraz pracowników instytucji.

W pierwszej kolejności, od 11 maja – po uprzednim spełnieniu zaleceń bezpieczeństwa i przygotowaniu placówek zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Rady Ministrów, wytycznymi Ministerstwa Rozwoju opracowanymi we współpracy z GIS oraz rekomendacjami Biblioteki Narodowej – będą otwierane biblioteki.

Wśród nowych zasad funkcjonowania bibliotek (czytelnie zostaną otwarte dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki) są m.in. ograniczenia w liczbie osób przebywających na ich terenie.

Informacja o maksymalnej liczbie osób będzie podana przed wejściem do biblioteki, brak wolnego dostępu do półek, oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki u osób korzystających, szyby pleksi lub przyłbice dla pracowników. Miasto zapewni środki do dezynfekcji dla bibliotekarzy i czytelników.

W Warszawie jest ponad 200 bibliotek i punktów bibliotecznych. Podczas trwającej od marca kwarantanny placówki utrzymują stały kontakt z czytelnikami i oferują warszawiakom bogaty program aktywności online.

Wcześniej, bo już we wtorek, bibliotekę otwarto w Świnoujściu. Ustawiła się przed nią kolejka czytelników. Przez pięć godzin z usług wypożyczalni skorzystało ponad 140 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyło odmrażanie kultury. Przybywa atrakcji do zobaczenia

– Dla nas, bibliotekarzy, mimo pandemii i konieczności zachowania środków ostrożności, to był chyba jeden z piękniejszych dni. Widok ludzi stojących w kolejce po książki wart jest każdych pieniędzy – mówiła Lucyna Brucka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świnoujściu. Przyznała, że bibliotekarze nie spodziewali się tak wielu osób.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu zachęca czytelników do składania zamówień na książki.

– Można to zrobić mailowo, telefonicznie, w systemie bibliotecznym lub przez profil na Facebooku. Skróci to znacznie czas oczekiwania i ułatwi pracę bibliotekarzom – radzi szefostwo wypożyczalni.

Bez kar za przetrzymywanie

Także Biblioteka Kraków znów wypożycza książki. Od piątku 8 maja można korzystać z wypożyczalni w Bibliotece Głównej oraz wybranych filiach. Wcześniej biblioteka przygotowała i wdrożyła odpowiednie zasady bezpieczeństwa, otrzymała także potrzebne zgody sanitarne.

Od piątku dla czytelników zostały otwarte wypożyczalnie w Bibliotece Głównej oraz w wybranych filiach: nr 3, nr 21, nr 45 oraz nr 48. Działają one w systemie dwuzmianowym: od godz. 8.30 do 13 oraz od godz. 14 do 19.

W każdej z uruchomionych już placówek zostały zorganizowane oddzielne stanowiska: zwrotów, wydawania zamówień i rezerwacji, a także „magazyn książek pozostających w kwarantannie”, a wypożyczone materiały biblioteczne będzie można zwrócić jedynie w filii, w której zostały wypożyczone.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędniczka, która nigdy nie będzie opryskliwa. Samorządy testują nowe rozwiązanie

– Czytelnicy muszą pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, takich jak, m.in., używanie maseczek i zachowanie odpowiednich odległości – mówi Anna Latocha, z Urzędu Miasta Krakowa.

Data otwarcia bibliotek w Krakowie to jednocześnie początek XVII edycji ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W piątek obchodziliśmy w Polsce Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Z tej okazji w Krakowie wystartowała akcja „Przepis na książkę”.

– To seria filmowych rozmów, udostępnianych na facebookowym profilu biblioteki, z osobami uczestniczącymi w procesie powstania książek. Zaproszeni goście, reprezentujący krakowskie środowisko literacko-wydawnicze, opowiadają o specyfice zawodu – mówi Anna Latocha. Program akcji „Przepis na książkę” zorganizowanej pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta lub Biblioteki Kraków.

Od 14 maja jak zapowiada krakowski magistrat, sukcesywnie będą uruchamiane wypożyczalnie w kolejnych filiach.

Tego samego dnia Wrocław otwiera 24 filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. – W 14 placówkach zapewnimy czytelnikom wolny dostęp do półek czyli możliwość samodzielnego wybierania zbiorów, a w dziesięciu bibliotekarze będą sami wydawać – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Zapowiada, że jeśli ktoś zalega z oddaniem książek, biblioteki nie naliczą opłat za okres ich zamknięcia. – Jest także cały czas możliwość bezpłatnego korzystania online z audiobooków i ebooków, dla wszystkich użytkowników MBP – podkreśla Arkadiusz Filipowski.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie