Sezon rowerowy już w pełni, chociaż coraz więcej ludzi korzysta jednośladów przez cały rok. Zainteresowanie rowerami rośnie od kilku lat wraz z rosnącą świadomością ekologiczną i potrzebą dbania o zdrowie. Coraz więcej osób dojeżdża rowerem do pracy, nie brakuje też zwolenników przejażdżek rekreacyjnych.
Dla tych, którzy zastanawiają się jak wygląda stan infrastruktury w Polsce, postanowiliśmy zagłębić się w dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wciąż brak danych na koniec 2020 roku, ale te, które są dostępne w bazie GUS, dają pewien obraz tego w których regionach Polski cykliści mają do dyspozycji najwięcej ścieżek.
W pierwszej kolejności zobaczmy na długość ścieżek ogółem. W całej Polsce na koniec 2019 roku przystosowanych specjalnie dla rowerów dróg było ponad 15,5 tys. kilometrów. Najlepiej pod tym względem jest w województwie mazowieckim, gdzie cykliści mają do do dyspozycji ponad 2,3 tys. km ścieżek rowerowych. Całkiem nieźle wypada też Wielkopolska (prawie 2 tys. km ścieżek). Najsłabiej skomunikowane są województwa opolskie (nieco ponad 500 km) i świętokrzyskie, gdzie rowerzyści mają zaledwie 324 km ścieżek. Pełne dane w poszczególnych latach poniżej: