Jest plan kontynuowania pogłębiania Wisły w rejonie Płocka

W ramach działań przeciwpowodziowych najpóźniej w sierpniu powinien rozpocząć się kolejny etap pogłębiania i udrażniania koryta Wisły w okolicy Płocka (Mazowieckie). Planowane jest tam wydobycie z dna rzeki ok. 200 tys. metrów sześc. piasku.

Publikacja: 19.05.2015 14:54

Jest plan kontynuowania pogłębiania Wisły w rejonie Płocka

Foto: Fotorzepa/Urszula Lesman

Jak poinformował PAP kierownik płockiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) Waldemar Ciesielski, pogłębianie Wisły ma być kontynuowane w okolicy Płocka oraz miejscowości Rydzyno na wysokości Kępy Ośnickiej.

W rejonie tym na lewym brzegu Wisły położona jest Dolina Iłowsko-Dobrzykowska o długości ok. 30 km, przebiegająca przez cztery gminy woj. mazowieckiego: Młodzieszyn, Iłów, Słubice i Gąbin. Dolina znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, która na tym odcinku nanosi z górnego jej biegu co roku ok. 1,5 mln metrów sześc. piasku, mułu i żwiru.

Planowane obecnie prace przy pogłębianiu Wisły w okolicy Płocka wymagają zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na składowanie wydobytego piasku na brzegu rzeki, objętym tam programem ochrony przyrody Natura 2000.

„Planujemy wydobycie do 200 tys. refulatu. Mamy przygotowane na ten cel ok. 3 mln zł. Z ogłoszeniem przetargu czekamy na zgodę, dotycząca składowania wydobytego urobku. Biorąc po uwagę procedury, w tym także przetargową, prace mogłyby się rozpocząć w połowie sierpnia" – powiedział PAP Ciesielski.

Przypomniał, że w 2014 r. w ramach pogłębiania Wisły wydobyto z rzeki ok. 170 tys. metrów sześc. piasku w okolicy samego Płocka oraz ok. 45 tys. metrów sześc. w rejonie pobliskiej miejscowości Popłacin, gdzie rozpoczyna się Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce.

Według danych RZGW, ogółem do usunięcia w końcowej części Zbiornika Włocławskiego, który rozciąga się na Wiśle od Włocławka do Płocka na długości 58 km, jest ok. 2 mln metrów sześc. piasku.

Pogłębianie Wisły na tym odcinku rozpoczęto po powodzi w 1982 r., gdy w wyniku zatoru lodowego na rzece zalana została lewobrzeżna część Płocka - Radziwie i kilka okolicznych miejscowości. Według Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, powódź ta była największą i jednocześnie najgroźniejszą powodzią zatorową w Polsce w XX wieku. Rozległy zator spowodował wówczas przybór rzeki o 126 cm ponad obserwowany wcześniej najwyższy poziom w historii. Rzeka zalała wtedy ok. 10 tys. ha gruntów i ponad 5 tys. budynków. Ewakuowano ok. 14 tys. ludzi i ok. 12 tys. sztuk zwierząt.

Prace pogłębiarskie przerwano tam w latach 90. XX wieku. Zostały one wznowione po powodzi w 2010 r., która dotknęła wtedy dwukrotnie znaczną część Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, w tym gminy Gąbin i Słubice. Wezbrane wody Wisły zalały wówczas ponad 20 miejscowości, mniej więcej 6 tys. ha, zamieszkałych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i ponad 2,3 tys. zwierząt.

Za stałym, systematycznym pogłębianiem Wisły w jej środkowym biegu w okolicy Płocka, Dobrzykowa, Gąbina i Słubic, opowiadają się mieszkańcy tamtych terenów, którzy powołali Stowarzyszenie Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego