Jak poinformował PAP kierownik płockiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) Waldemar Ciesielski, pogłębianie Wisły ma być kontynuowane w okolicy Płocka oraz miejscowości Rydzyno na wysokości Kępy Ośnickiej.
W rejonie tym na lewym brzegu Wisły położona jest Dolina Iłowsko-Dobrzykowska o długości ok. 30 km, przebiegająca przez cztery gminy woj. mazowieckiego: Młodzieszyn, Iłów, Słubice i Gąbin. Dolina znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, która na tym odcinku nanosi z górnego jej biegu co roku ok. 1,5 mln metrów sześc. piasku, mułu i żwiru.
Planowane obecnie prace przy pogłębianiu Wisły w okolicy Płocka wymagają zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na składowanie wydobytego piasku na brzegu rzeki, objętym tam programem ochrony przyrody Natura 2000.
„Planujemy wydobycie do 200 tys. refulatu. Mamy przygotowane na ten cel ok. 3 mln zł. Z ogłoszeniem przetargu czekamy na zgodę, dotycząca składowania wydobytego urobku. Biorąc po uwagę procedury, w tym także przetargową, prace mogłyby się rozpocząć w połowie sierpnia" – powiedział PAP Ciesielski.
Przypomniał, że w 2014 r. w ramach pogłębiania Wisły wydobyto z rzeki ok. 170 tys. metrów sześc. piasku w okolicy samego Płocka oraz ok. 45 tys. metrów sześc. w rejonie pobliskiej miejscowości Popłacin, gdzie rozpoczyna się Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce.