Aktualizacja: 29.11.2019 16:36 Publikacja: 29.11.2019 16:36
Wojciech Rodek, wybitny dyrygent i dyrektor naczelny, zapisuje najnowszy artystyczny rozdział na kartach historii Filharmonii
Foto: mat. pras.
Tego dnia sala koncertowa Filharmonii w ramach uroczystego koncertu jubileuszowego wypełni się dźwiękami wielkich mistrzów. Gościem specjalnym będzie Lukas Geniušas – laureat wielu konkursów pianistycznych, w tym II Nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Wykona on II Koncert fortepianowy S. Rachmaninowa oraz, wraz z chórami lubelskich szkół i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Fantazję c-moll L. van Beethovena.
Jubileusz jest okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń z historii Filharmonii. Początki zespołu instrumentalnego w Lublinie, który stał się podwaliną pod orkiestrę symfoniczną, sięga końca II wojny światowej i czasu „wyzwalania” ziem Rzeczypospolitej spod okupacji niemieckiej. Zespół powstawał w sposób oddolny i spontaniczny – tworzyło go grono muzyków związanych z miastem, którzy w połowie grudnia 1944 roku zawiązali Lubelską Orkiestrę Kameralną. Moment ten uznaje się za symboliczny początek powstania Filharmonii Lubelskiej.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światow...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas