Dbałość o swój potencjał finansowo-ekonomiczny jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i jedną z kategorii ocen w naszym Rankingu Samorządów.
W kategorii tej bierzemy pod uwagę 9 wskaźników, w tym te dotyczące nadwyżki operacyjnej brutto oraz nadwyżki operacyjnej netto. To ważne elementy stabilności finansowej samorządu, pokazują, jaką przestrzeń w lokalnym budżecie udało się wygospodarować, by móc bezpiecznie inwestować.
W sumie wszystkie miasta i gminy w naszym rankingu (bez Warszawy) mogły pochwalić się w ubiegłym roku 16,5 mld zł nadwyżki operacyjnej brutto. To różnica między wydatkami bieżącymi, a dochodami bieżącymi, która zgodnie z wymogami ustawowymi powinna być na plusie. A im wyższa, tym więcej samorząd może przeznaczyć na swój rozwój.
Jak wynika z naszego zestawienia, wśród miast na prawach powiatu nadwyżka ta wyniosła 5,2 mld zł (bez Warszawy) i średnio 6,6 proc. dochodów bieżących. Najlepsze pod tym względem okazują się Gliwice (15,4 proc. dochodów bieżących), Płock (14,9 proc. dochodów) oraz Bydgoszcz (13,6 proc. dochodów).
CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce