Rząd zezwolił czasowo rozporządzeniem na sprzedaż gorszej jakości węgla, w domyśle: spalanie go. Decyzja ta tworzy bałagan prawny, bowiem jest jawnie sprzeczna z uchwałami antysmogowymi samorządów, które z kolei wynikają ze stosownej ustawy (teoretycznie nadrzędnej wobec rozporządzenia). Innymi słowy – tam, gdzie obowiązują uchwały, a chodzi o 14 województw, gorszym węglem i tak nie będziemy mogli palić. No chyba że uda się zmusić samorządowców do, przejściowego choćby, złagodzenia uchwał.
Uchwały do zmiany
Rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska weszło w życie 28 czerwca, na okres 60 dni. Zawiesza ono stosowanie norm jakości węgla spalanego w domach. Na mocy rozporządzenia można sprzedawać gorszy, bardziej zanieczyszczony asortyment. Aby te zmiany mogły się zmaterializować, konieczna jest liberalizacja uchwał antysmogowych.
W dwóch województwach – małopolskim i łódzkim – były już pierwsze próby złagodzenia takich uchwał – na razie bez powodzenia.
Zdaniem naszych rozmówców złagodzenie norm stoi w sprzeczności z uchwałami antysmogowymi, które powstały na mocy obowiązujących ustaw. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odsyła jednak do samorządów, tłumacząc, że uchwały antysmogowe uchwalane są na podstawie ustawy – Prawo ochrony środowiska. – To akty prawa miejscowego przyjmowane przez władze samorządów województw – podkreśla ogólnikowo resort. Określają one m.in. rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania lub których stosowanie jest zakazane na danym obszarze czy też wymagania techniczne dla instalacji, w których następuje spalanie paliw – i to w tym względzie, zdaniem MKiŚ, samorządy mogą zmienić prawo.
Właśnie. Dotychczas takie ograniczenia lub zakazy zostały wprowadzone przez sejmiki 14 województw. Realizacja postanowień uchwał antysmogowych jako aktów prawa miejscowego jest nadzorowana przez władze samorządowe. – Administracja rządowa nie ma wpływu na zakres wymagań wprowadzanych w takich uchwałach oraz na działania kontrolne dotyczące spełniania tych wymagań, prowadzone przez organy samorządowe – wskazuje biuro prasowe MKiŚ.