Jak zatrzymać deszcz w mieście? Powstają specjalne ogrody

Przy krakowskich budynkach komunalnych powstało sześć ogrodów deszczowych. Na takie inwestycje decyduje się coraz więcej samorządów.

Publikacja: 11.01.2022 11:58

Ogrody deszczowe są jednym ze sposobów zagospodarowania wód deszczowych w miastach

Ogrody deszczowe są jednym ze sposobów zagospodarowania wód deszczowych w miastach

Foto: Blue Planet Studio

- W Gdańsku wodę opadową traktuje się jak cenny zasób, dążąc do tego, by zatrzymywać jej jak najwięcej już w miejscu występowania – mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

Z inicjatywy mieszkańców…

W  2021 roku przy krakowskich budynkach komunalnych powstało już sześć ogrodów deszczowych, które zostały wykonane w miejscach wskazanych przez mieszkańców.

Każdy projekt jest inny, a co najważniejsze wpisuje się specyfikę otoczenia i lokalnych warunków. – Dla każdej z sześciu lokalizacji zostały dobrane odpowiednie rośliny oraz ich ilość. W zależności od warunków istniejących na danej nieruchomości, ogrody zostały wykonane w trzech typach – podaje krakowski magistrat.

Największy ogród, przy ul. Krzemienieckiej  ma powierzchnię 100 mkw. i formę rowu chłonnego obsadzonego specjalnie dobraną roślinnością. Posadzono w nim kilkaset bylin, w tym m.in. liliowce rdzawe, kosaćce, sity rozpierzchłe, wiązówkę błotną i miętę nawodną.

- Realizacja ogrodów deszczowych jest jednym ze sposobów zagospodarowania wód deszczowych w miastach i przystosowywania miejskich terenów do zmian klimatycznych – przekonują krakowscy urzędnicy.

Czytaj więcej

Złapać deszcz. Miasta przyznają dotacje za małą retencję

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie planuje kolejne ogrody we współpracy z mieszkańcami.

W ubiegłym roku warszawski Zarząd Zieleni  wykonał cztery ogrody deszczowe. Po jednym  na Pradze Południe i Ursynowie, a dwa na Białołęce.

- Inwestycje te zrealizowaliśmy z inicjatywy mieszkańców, w ramach realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza. Szacunkowy koszt założenia ogrodu wynosi to ok. 600 zł brutto za mkw.

W tym roku miasto ponownie wykona prace z inicjatywy mieszkańców, bo zrealizuje m.in. dwa projekty z  budżetu obywatelskiego, w którego ramach powstanie 15 ogrodów deszczowych w formie skrzyniowej w 7 lokalizacjach na terenie Warszawy.

- W większości powstaną one w okolicach szkół, dzięki czemu dodatkowo będą spełniały funkcję edukacyjną – tłumaczy pani rzecznik.

…ale też samego miasta

Gdańsk ma pięć głównych kierunków retencji. To retencja zbiornikowa, terenowa, uliczna, przydomowa i zieleń miejska.

- Tworzą błękitno-zieloną infrastrukturę miasta, tak jak pięć palców dłoni tworzy nieprzepuszczalną strukturę.  Deszczówka powinna być kierowana najpierw na tereny zielone, a dopiero jej nadmiar trafia – do sieci kanalizacji – mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

Dodaje, że przykładem takiego zagospodarowania wód opadowych na terenach zurbanizowanych są ogrody deszczowe.

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje ponad 20 takich obiektów, a ich liczba będzie rosła. - W przyszłym  roku powstanie pięć miejskich obiektów tego typu, ich szacowana wartość to 700 tys. zł – podaje urzędniczka.

Czytaj więcej

Polskie miasta stają się nieznośne do życia. Trzeba to zmienić

Spółka Gdańskie Wody projektuje i zakłada demonstracyjne ogrody deszczowe, w miejscach gdzie występują lokalne podtopienia, wytypowanych przez służby miejskie lub mieszkańców.

Później lokalizacje są weryfikowane pod kątem możliwości realizacji ogrodów deszczowych. - Gdy te powstają, mieszkańcy są zapraszani do wspólnego sadzenia roślin. Spotkania są okazją do rozmów dot. adaptacji do zmian klimatu – mówi Joanna Bieganowska.  

Podkreśla, że na stworzenie ogrodu deszczowego w Gdańsku można otrzymać miejską dotację lub sfinansować projekt z Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Ogrody deszczowe powstają też ze środków poszczególnych Rad Dzielnic. Miejski ogród deszczowy to koszt około 120 tys. zł – Taka suma wynika między innymi z powierzchni obiektów i konieczności wykonania elementów inżynierskich – tłumaczy urzędniczka.

- W Gdańsku wodę opadową traktuje się jak cenny zasób, dążąc do tego, by zatrzymywać jej jak najwięcej już w miejscu występowania – mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

Z inicjatywy mieszkańców…

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekologia
Jak pomóc zwierzętom zimą? Ruszyła kampania w Radiu Kraków
Ekologia
W Opolu powstanie Klaster Energii
Ekologia
Warszawska Strefa Czystego Transportu będzie większa, ale będą dodatkowe ulgi
Ekologia
Ważą się losy krakowskiej Strefy Czystego Transportu. Sprawa nie jest przesądzona?
Ekologia
Fale upałów to ogromne straty dla miast. Potrzeba więcej drzew
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości