- W Gdańsku wodę opadową traktuje się jak cenny zasób, dążąc do tego, by zatrzymywać jej jak najwięcej już w miejscu występowania – mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.
Z inicjatywy mieszkańców…
W 2021 roku przy krakowskich budynkach komunalnych powstało już sześć ogrodów deszczowych, które zostały wykonane w miejscach wskazanych przez mieszkańców.
Każdy projekt jest inny, a co najważniejsze wpisuje się specyfikę otoczenia i lokalnych warunków. – Dla każdej z sześciu lokalizacji zostały dobrane odpowiednie rośliny oraz ich ilość. W zależności od warunków istniejących na danej nieruchomości, ogrody zostały wykonane w trzech typach – podaje krakowski magistrat.
Największy ogród, przy ul. Krzemienieckiej ma powierzchnię 100 mkw. i formę rowu chłonnego obsadzonego specjalnie dobraną roślinnością. Posadzono w nim kilkaset bylin, w tym m.in. liliowce rdzawe, kosaćce, sity rozpierzchłe, wiązówkę błotną i miętę nawodną.
- Realizacja ogrodów deszczowych jest jednym ze sposobów zagospodarowania wód deszczowych w miastach i przystosowywania miejskich terenów do zmian klimatycznych – przekonują krakowscy urzędnicy.