Ranking Samorządów 2020: Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Dbałość o swój potencjał finansowo-ekonomiczny jest jedną z kategorii ocen w naszym Rankingu Samorządów.
Fot. Pixabay

By móc inwestować, samorządy muszą dobrze gospodarować swoimi budżetami.

Dbałość o swój potencjał finansowo-ekonomiczny jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i jedną z kategorii ocen w naszym Rankingu Samorządów.

W kategorii tej bierzemy pod uwagę 9 wskaźników, w tym te dotyczące nadwyżki operacyjnej brutto oraz nadwyżki operacyjnej netto. To ważne elementy stabilności finansowej samorządu, pokazują, jaką przestrzeń w lokalnym budżecie udało się wygospodarować, by móc bezpiecznie inwestować.

W sumie wszystkie miasta i gminy w naszym rankingu (bez Warszawy) mogły pochwalić się w ubiegłym roku 16,5 mld zł nadwyżki operacyjnej brutto. To różnica między wydatkami bieżącymi, a dochodami bieżącymi, która zgodnie z wymogami ustawowymi powinna być na plusie. A im wyższa, tym więcej samorząd może przeznaczyć na swój rozwój.

Jak wynika z naszego zestawienia, wśród miast na prawach powiatu nadwyżka ta wyniosła 5,2 mld zł (bez Warszawy) i średnio 6,6 proc. dochodów bieżących. Najlepsze pod tym względem okazują się Gliwice (15,4 proc. dochodów bieżących), Płock (14,9 proc. dochodów) oraz Bydgoszcz (13,6 proc. dochodów).

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich, sama wartość nadwyżki była podobna – to 5,6 mld zł, a w odniesieniu do dochodów bieżących – nieco wyższa – prawie 8 proc. Tu do najlepszych w ubiegłym roku należały gminy: Kamieńsk (woj. łódzkie, 25,47 proc.), Czyżew (woj. podlaskie, 22,8 proc.) oraz Stryków (woj. łódzkie, 21,9 proc.).

Jeszcze wyższymi wskaźnikami mogą pochwalić się gminy wiejskie. Tu średnio nadwyżka operacyjna brutto sięgnęła 9,5 proc. W gminie Rząśnia (woj. łódzkie) było to aż 38,2 proc. dochodów bieżących, w gminie Cyców (woj. lubelskie) – 35,6 proc.), a w gminie Kleszczów (woj. łódzkie) – 34 proc.

Nadwyżka operacyjna netto to nadwyżka operacyjna brutto pomniejszona o rozchody na spłatę zadłużenia. Pokazuje, czy poziom zadłużenia samorządu jest adekwatny do jego potencjału rozwojowego, albo inaczej – czy dług nie jest nadmierny. W naszym rankingu w tym wskaźniku najlepsze okazują się zwykle te gminy, które mają również najwyższe nadwyżki operacyjne brutto, więc nie będziemy ich powtarzać, za to mogły one uzyskać sporo dodatkowych punktów.

Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2020 ogłosimy już 29 października. Zapraszamy na internetową galę o godz. 13. na naszych portalach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warunki tylko na plombę

Rząd chce ograniczyć wydawanie warunków zabudowy, co nie do końca podoba się gminom.

Zagrają Los Lobos, Ziggy Marley i Suede

W tym tygodniu zapraszają Festiwal Legend Rocka, Pol’and’Rock Jurka Owsiaka i OFF Artura Rojka. ...

Tylko jeden dodatek dla burmistrza

Przyznanie pieniędzy z tytułu okresowego powierzenia zadań było sprzeczne z przepisami.

Wirus SARS-CoV-2 wstrząsnął polską turystyką

Najpierw zatrzymał Polaków w domach, a teraz, w znacznej części, także w kraju. Branża ...

13 mln ton niebezpiecznych odpadów. Czy wylądują w Polsce?

Mieszkańcy dolnośląskiego Lubania i okolic nie zgadzają się na 13 mln ton odpadów, które ...

Zrównoważony rozwój to cel dla współczesnych metropolii

Największym wyzwaniem jest dzisiaj nieustanne zbliżanie ludzi o rozbieżnych poglądach politycznych i poszukiwanie wspólnej ...