Nowelizacja, oprócz istotnych zmian w związanych z procesem refundacji leków, wprowadza też sporo modyfikacji do innych ustaw, w tym do ustawy prawo farmaceutyczne. Część z nich dotyczy właśnie dyżurów aptek. To temat, który od dawna stanowił punkt sporu między farmaceutami i właścicielami tych placówek, a samorządowcami. Dochodziło do nich głównie w powiatach ziemskich, mających swoje siedziby w małych miastach.
Ministerstwo Zdrowia, po konsultacjach ze środowiskiem farmaceutów oraz stroną samorządową zaproponowało rozwiązania, które w jego ocenie z jednej strony zakończą te spory, z drugiej – nadal będą zapewniały pacjentom dostęp do leków. „Projektodawca jest zdania, że dyżury apteczne wymagają odejścia od filozofii przymusowości na rzecz rozwiązań w pierwszej kolejności bazujących na dobrowolności. W dużej mierze związanej z tym, że pełnienie dyżurów będzie płatne (…)” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Wyznaczanie aptek dyżurnych tylko w miastach do 40 tys. mieszkańców
MZ tłumaczy, że przejawem „odejścia od filozofii przymusowości” ma być zasada, że nie w każdym powiecie (dotyczy to również miast na prawach powiatu) apteka dyżurna musi być „obligatoryjnie wyznaczana”. Jak to ma wyglądać w praktyce? Z projektu wynika, że samorządy, tak jak do tej pory, zbierać będą informacje o pracy aptek ogólnodostępnych na swoim terenie. Jeśli okaże się, że godziny ich otwarcia nie zapewniają mieszkańcom dostępu do leków w porze nocnej i w święta, oraz że sytuacja ta będzie dotyczyć powiatów, których siedzibą są miasta do 40 tys. mieszkańców – wówczas władze samorządowe będą zobligowane do wyznaczenia apteki dyżurnej.
Obowiązek ten nie będzie dotyczył tzw. powiatów obwarzankowych (czyli powiatów mających swoją siedzibę w miastach sąsiadujących z miastami na prawach powiatu). Autorzy projektu uzasadniają to tym, że mieszkańcom takich powiatów łatwiej jest się dostać do sąsiedniego dużego miasta niż do „swojego” miasta powiatowego. „(…) dostępność komunikacyjna miasta na prawach powiatu jest z obszaru takiego powiatu lepsza, zatem społeczeństwo w łatwiejszy sposób może skorzystać z usług apteki ogólnodostępnej znajdującej się na terenie miasta na prawach powiatu, niż w ramach „powiatu obwarzankowego” – czytamy.
W przyjętym przez Komisję Zdrowia projekcie znalazł się również zapis, że przed podjęciem uchwały samorząd ma poinformować apteki o potrzebie jej podjęcia – dając im tym samym możliwość zgłoszenia się do dyżurów.