- Przy planowaniu kolejnych tego typu inwestycji wsłuchujemy się w potrzeby zgłaszane przez mieszkańców, w szczególności te przedstawiane w ramach budżetu obywatelskiego czy inicjatywy lokalnej. To mieszkańcy i ich lokalne społeczności są w stanie najtrafniej wytypować miejsca w swoim sąsiedztwie na tego typu inwestycje - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

W Poznaniu jest już 28 wybiegów dla psów. Teraz na terenie Wildy, w bezpośrednim sąsiedztwie Młodzieżowego Domu Kultury powstanie kolejny. - Projekt psiego wybiegu jest już gotowy, a wykonawca rozpocznie prace  w połowie kwietnia - podaje poznański ratusz.

Wybieg znajdzie się pośród zieleni. – Projekt uwzględnia istniejącą tam zieleń, pojawią się także nowe nasadzenia- zapowiada Szymon Prymas, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Pojawi się jarząb szwedzki, krzewy śnieguliczki i mahonii pospolitej - dodaje.

Poznański Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiada w tym roku powstanie kolejnych trzech nowych wybiegów dla psów.

Park z przeszkodami

Nie tylko Poznań dba o czworonogi, ale też inne miasta. W Gdańsku jest już 21 wybiegów dla psów.

- Znajdują się tam pojemniki z bezpłatnymi torebkami do usuwania nieczystości, są ławki dla właścicieli psów, na niektórych wybiegach są też urządzenia-przeszkody dla zwierzaków - wylicza Marta Formella z gdańskiego magistratu.

Dodaje, że w ramach utrzymania wybiegów naprawiana jest nawierzchnia wybiegów, zakopywane są wykopane przez psy doły, uzupełniane worki na odchody, naprawiane ogrodzenia. 

Czytaj więcej

Jednośladem po mieście. W najbliższych dniach ruszają kolejne wypożyczalnie

W tym roku w Gdańsku ma powstać siedem nowych wybiegów. Większość w ramach Budżetu Obywatelskiego. Takie miejsca zaplanowano m.in. na ul. Wieniawskiego, na górce na Przymorzu, przy Stawie Młyńskim przy ul. Spacerowej czy przy Wita Stwosza.

- Trudne jest oszacowanie kosztów planowanych inwestycji, jesteśmy przed przetargami i to są często elementy większych zadań - podaje Marta Formella.

Także warszawskie czworonogi dostaną nowe miejsca do spacerów i zabaw. W tym roku Zarząd Zieleni planuje utworzenie wybiegów dla psów na Polu Mokotowskim czy psim parku przy ul. Broniewskiego na Żoliborzu. - Koniec wszystkich prac w Parku Pole Mokotowskie przewidziany jest w ostatnim kwartale - mówi Marlena Salwowska ze stołecznego ratusza.

Poza tym wybieg dla psów ma również powstać w ramach prac modernizacyjnych w Parku przy Kopcu Powstania Warszawskiego.

- Warto zaznaczyć, że Zarząd Zieleni tworzy wybiegi dla psów głównie w ramach projektów z budżetu obywatelskiego lub jako element szerszej inwestycji - mówi stołeczna urzędniczka.

Wybieg i siłownia

W 2022 roku Wydział Gospodarki Komunalnej w ramach realizacji dwóch zadań z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego planuje wykonać psi park na Osiedlu Bałuty-Doły. Powstanie tam nie tylko wybieg dla czworonogów, ale też siłownia plenerowa czy plac zabaw.

Poza tym doposażony zostanie istniejący Psi Park na Widzewie Wschodzie. Przede wszystkim teren zostanie doświetlony. To wszystko ma być zrealizowane jeszcze w tym roku.

Łódzki Wydział Gospodarki Komunalnej ma obecnie w swoim utrzymaniu dwa psie wybiegi.

nitka_zaplatana

We Wrocławiu na terenach podległych Zarządowi Zieleni Miejskiej (ZZM) jest 16 psich wybiegów.

- W tym roku planujemy dwa kolejne. Trudno określić ich koszt ponieważ powstają zazwyczaj przy okazji szerszego urządzenia danego obszaru, więc są tylko z jednym elementów obok np. innej małej architektury, miejsc rekreacji, placów zabaw - mówi Marek Szempliński, rzecznik wrocławskiego ZZM.