Aktualizacja: 24.03.2025 12:09 Publikacja: 21.01.2023 14:37
Foto: Adobe Stock
Mieszkańcy miasta, którzy nie są w stanie wyłożyć całej kwoty na wymianę kotła z własnych środków, mogą wnioskować o cesję pomiędzy wykonawcą a wnioskodawcą.
- W Katowicach staramy się zachęcać mieszkańców do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Stąd miejski program dofinansowania wymiany źródła ciepła, dzięki któremu można otrzymać nawet 10 tys. zł dotacji do wymiany pieca. W sumie na ten cel przeznaczyliśmy już prawie 80 mln zł – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Na instalacje, które umożliwiają czasowe gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi - można dostać wsparcie od samorządu. W Warszawie wnioski o dotacje na ten rok przyjmowane są do końca marca, ale podobne programy mają też inne miasta.
Stare piece mają się dobrze. Chociaż są gminy, które pozbyły się kopciuchów niemal całkowicie, jak np. Kraków, Warszawa czy Skawina, sporo samorządów nadal ma z tym problem.
W niektórych miastach nie trzeba już jeździć do stałego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Po zużyte ubrania i inne tego typu odpady przyjedzie specjalny samochód.
Rząd nie spełnił jeszcze swojej pierwszej wiatrowej obietnicy, dotyczącej zmniejszenia odległości wiatraków od najbliższych zabudowań, a już bierze się za kolejną. Na pochopność decyzji ws. modernizacji wiatraków zwracają uwagę samorządy.Bartłomiej Sawicki
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Na szkołach, przedszkolach, budynkach ratusza, czy obiektach sportowych pojawiają się instalacje fotowoltaiczne. Samorządy są coraz bardziej otwarte na odnawialne źródła energii, bo zależy im na środowisku, ale też i oszczędnościach za energię elektryczną.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsce jest ogrzewane dzięki „błękitnemu paliwu” – wynika najnowszego zestawienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wkrótce jednak tę grupę Polaków może czekać niemiła niespodzianka w portfelach. Rząd zapowiada walkę, aby tak się nie stało. Z pozytywnych informacji są te wskazujące na spadek liczby kopciuchów.
Stare piece mają się dobrze. Chociaż są gminy, które pozbyły się kopciuchów niemal całkowicie, jak np. Kraków, Warszawa czy Skawina, sporo samorządów nadal ma z tym problem.
W wielu miastach i gminach działają lokalne programy antysmogowe. Część samorządów oferuje dodatkowe dotacje lub ulgi podatkowe dla osób decydujących się na wymianę źródeł ciepła.
W ośmiu województwach od początku roku obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów, w trzech kolejnych będzie obowiązywał od wiosny lub od lipca.
Nie będzie zmian w uchwale smogowej dla Małopolski i Krakowa, zdecydowali radni sejmiku Województwa Małopolskiego.
Gmina Miejska Kraków złożyła w tym tygodniu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na zmianę tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski.
Lokalne władze ogłaszają nabory na dotację dla lokatorów starych bloków czy kamienic na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe lub podłączenie budynku do miejskiej sieci.
Choć mieszkańcy mogą korzystać z rządowego, a często także samorządowego wsparcia przy wymianie pieców, to ten proces nie posuwa się w zbyt szybkim tempie. Nadal do likwidacji jest tysiące kopciuchów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas