Kopciuchy nie wrócą do Krakowa. „Udało się nam obronić Małopolskę”

Nie będzie zmian w uchwale smogowej dla Małopolski i Krakowa, zdecydowali radni sejmiku Województwa Małopolskiego.

Publikacja: 29.08.2023 15:59

W Krakowie już od czterech lat (od września 2019 roku) obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi – w

W Krakowie już od czterech lat (od września 2019 roku) obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi – w tym drewnem

Foto: Adobe Stock

Dwadzieścia osób zagłosowało przeciw przyjęciu obywatelskiego projektu zmian do uchwały smogowej, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Projekt zmian w uchwale antysmogowej

Przypomnijmy. Grupa mieszkańców Wieliczki złożyła obywatelski projekt zmian do uchwały smogowej. Zgodnie z tym projektem w Krakowie miałaby zostać dopuszczona możliwość palenia suchego drewna w kominkach, natomiast w Małopolsce stare piece bezklasowe tzw. kopciuchy mogłyby jeszcze spokojnie działać do 2026 roku. To o dwa lata dłużej niż zakładała znowelizowana uchwała smogowa.

Czytaj więcej

Chcą kopciuchów i powrotu kominków. „To kompletne szaleństwo i paranoja”

Nowelizacja radnych sejmiku już raz przedłużyła możliwość palenia w kopciuchach o rok – czyli do 2024 roku. W Krakowie natomiast już od czterech lat (od września 2019 roku) obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi – w tym drewnem. Zarówno władze miasta jak i organizacje walczące o czyste powietrze stanowczo sprzeciwiły się jakimkolwiek manipulacjom i zmianom w uchwale smogowej dla Małopolski.

Było 120 dni smogowych, teraz najwyżej 40

Główny pomysłodawca i autor obywatelskiego projektu uchwały podczas obrad sejmiku podkreślał, że proponowane zmiany nie mają spowodować powrotu szkodliwych kopciuchów do Krakowa, a jedynie przywrócić możliwość palenia suchym drewnem w mieście i w Małopolsce, ponieważ drewno takie jest odnawialnym źródłem energii. Radni sejmiku nie dali się jednak przekonać.

Czytaj więcej

Badania naukowców pomogą w przewietrzeniu Krakowa

– Bardzo się cieszę, że projekt zmian w uchwale smogowej został odrzucony – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS). – Po co zmieniać coś, co przynosi efekty? A uchwała smogowa efekty przynosi. Jeszcze dziesięć lat temu, gdy zaczynaliśmy działania KAS w Krakowie było ponad 120 dni smogowych, dni w których zostały przekroczone dopuszczalne normy zanieczyszczeń. Teraz, po wprowadzeniu uchwały smogowej i likwidacji kopciuchów – na co zostało wydane ponad 400 milionów - mamy takich dni najwyżej 40 – podsumowuje Guła.

- Udało się nam obronić Małopolskę przed niekorzystnymi zmianami. Ale jak to będzie dalej, okaże się w trakcie prac nad programem ochrony powietrza w województwie. I będzie to już całkiem niedługo, chyba w październiku – podkreślił Tomasz Urynowicz, radny sejmiku.

Dwadzieścia osób zagłosowało przeciw przyjęciu obywatelskiego projektu zmian do uchwały smogowej, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Projekt zmian w uchwale antysmogowej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Zielone dachy obniżą rachunki w budynkach komunalnych
Ekologia
Co zrobić, gdy spotkamy barszcz Sosnowskiego? Ta roślina jest naprawdę groźna
Materiał partnera
Wrocław. Miasto, które gra w zielone
Ekologia
Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki