Co wyjątkowego oferuje Opole?
Żyję w Opolu od urodzenia, dlatego dobrze znam bolączki Opola, jak i zalety tego miasta oraz jego mieszkańców. Praktycznie myślę o tym, jak zadbać o jakość życia w Opolu. Jesteśmy samorządowym liderem, jeśli chodzi o miejsca w żłobkach i przedszkolach. Mamy też wysokiej jakości szkolnictwo, które pozwala naszym dzieciom się rozwijać zarówno w szkołach jak i na zajęciach pozalekcyjnych. Opole różni się od wielkich polskich miast tym, że przestrzeń, która tu jest do zagospodarowania, to jest bliska i przyjazna przestrzeń. Nie spędza się także dwóch godzin na tym, by dojechać nad jezioro czy do lasu, ponieważ to jest na wyciągnięcie ręki. Ponadto w ostatnich latach zorganizowaliśmy nowy park miejski, posadziliśmy drzewa, by umożliwić mieszkańcom rekreację. Istotnym elementem w tych inwestycjach jest dla nas głos mieszkańców. Staramy się wciągnąć ich w dyskusję, zapraszamy do decydowania o różnych sprawach miejskich.
CZYTAJ TAKŻE: Ortyl: pieniądze na odbudowę po pandemii wydawajmy mądrze
Opole różni się od wielkich polskich miast tym, że przestrzeń, która tu jest do zagospodarowania jest bliska i przyjazna. Nie spędza się także dwóch godzin na tym, by dojechać nad jezioro czy do lasu.to jest na wyciągnięcie ręki.
Problemem miast średniej wielkości jest wyludnianie. Młodzi ludzie wyjeżdżają do dużych aglomeracji, by się uczyć i z nich nie wracają, Jak sobie z tym poradzić?
Atutem Opola jest to, że jesteśmy miastem akademickim. Do Opola przyjeżdżasię na studia. Nie chcę powiedzieć, że Opole jest wolne od migracji. Przez wiele lat to było duże wyzwanie, ponieważ jest to region specyficzny, wielokulturowy. Wielu mieszkańców dysponuje dwoma paszportami i mogli oni podejmować pracę za granicą wcześniej niż po wejściu Polski do Unii Europejskiej. To rzeczywiście miało miejsce i dewastowało nieco miasto i region, ale po paru latach dynamicznego rozwoju miasta, gdy dwukrotnie zwiększyliśmy budżet, zostaliśmy liderem inwestycji samorządowych. To wszystko sprawiło, że młodzi ludzie mogą korzystać z dobrej opieki zdrowotnej, polityki prorodzinnej, szerokiej oferty mieszkaniowej. To są kwestie, które sprawiają, że bilans populacji jest dziś zrównoważony.
CZYTAJ TAKŻE: Nadchodzi zielona rewolucja. Samorządów nie ominie
Jak w Opolu wygląda kwestia walki o klimat?
Parę lat temu jako jeden z pierwszych samorządów wprowadziliśmy dotacje do wymiany źródeł ciepła, niezależnie od środków unijnych czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, po prostu Opole płaciło mieszkańcom za to, że wymieniają źródła ciepła. Podejmujemy też działania odciążenia miasta od ciężkiego ruchu samochodowego. Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego, dbamy o nowoczesny transport, utrzymujemy konkurencyjne stawki biletów. Co więcej na nowo sadzimy drzewa w mieście, przywracamy zieleń.