Aktualizacja: 16.03.2025 19:36 Publikacja: 19.04.2021 13:31
Jerzy Buzek, europoseł, były premiere RP i przewodniczący PE oraz Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich
Foto: materiały prasowe
E-Forum Liderów Samorządowych zorganizowane przez „Rzeczpospolitą”, czyli cykl dyskusji na temat przyszłości samorządów, otworzyła rozmowa redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Bogusława Chraboty z Jerzym Buzkiem, europosłem, byłym premierem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a także przewodniczącym Kapituły Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” oraz z Andrzejem Porawskim, Dyrektorem Biura Związku Miast Polskich.
Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.
Patriotyzm może się przejawiać w ofiarnej walce o kraj, ale także w ofiarnej pomocy tym, którzy tego potrzebują. I to jest fantastyczne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Żaden rząd nie jest sobie w stanie poradzić z kwestią cudzoziemców wyłącznie instrumentami rządowymi i administracją wojewodów, bez współpracy z władzą regionalną czy lokalną – uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zakładamy, że ok. 400 tys. z 2 mln uchodźców jest na terenie naszego województwa - mówi Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Podczas prowadzonej przez Bogusława Chrabotę debaty samorządowcy przekonywali, że kryzys uchodźczy na polskich granicach udowodnił, iż samorządy i wspólnoty lokalne są w stanie dokonać niemożliwego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.
Transfery i dotacje z rządowych funduszy ograniczają swobodę działania lokalnych wspólnot. Bez reformy zwiększającej dochody własne samorządy będą zmierzać w kierunku jedynie wykonawcy zadań zleconych przez państwo.
Pakiet dla przedsiębiorców, nazwany pakietem przedsiębiorczości, ma budżet 365 milionów złotych – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, podczas E-Forum Liderów Samorządowych.
Krajowy Plan Odbudowy będzie miał decydujące znaczenie w budowaniu podwalin pod przyszły rozwój – mówił podczas E-Forum Liderów Samorządowych Maciej Grabowski, prezes fundacji Centrum Myśli Strategicznych.
Czy Krajowy Plan Odbudowy i fundusze unijne faktycznie pozwolą naprawić sytuację w kraju? Jakie są priorytetowe plany samorządów na czas po pandemii?
Niestety źle oceniam działania rządu, które są nieprzewidywalne, nie ma w nich strategii – mówiła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, w trakcie rozmowy z Marcinem Piaseckim podczas E-Forum Liderów Samorządowych.
Funkcjonowanie ochrony zdrowia po covidzie będzie większym wyzwaniem niż w trakcie covidu – mówił Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich, w trakcie rozmowy z Karoliną Kowalską w ramach E-Forum Liderów Samorządowych.
Sytuacja niektórych szpitali w Polsce nie jest dobra, jednak samorządowcy krytycznie patrzą na rządowe plany reform. Dlaczego pomimo wielu problemów z finansowaniem szpitali samorządom nadal zależy, by nimi zarządzać?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas