Szanse i wyzwania PPP

Partnerstwo publiczno-prywatne w centrum zainteresowania ekspertów – samorządowców, przedsiębiorców oraz prawników. Rozmawiali oni o ryzykach i możliwościach związanych z taką formułą realizacji inwestycji.

Publikacja: 04.02.2021 17:33

Szanse i wyzwania PPP

Foto: mat.pras.

Jak w praktyce wygląda tworzenie umów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), na co strony powinny zwracać uwagę – o tym dyskutowali w środę uczestnicy konferencji „PPP – szansą na inwestycje chroniące środowisko”.

Celem wydarzenia było umożliwienie potencjalnym uczestnikom postępowań PPP wymiany doświadczeń i wzajemnego poznania racji i argumentów, ale także obaw i wątpliwości drugiej strony.

Wsparcie dla samorządowców

Otwierając konferencję Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), wyraził nadzieję, że wnioski płynące ze spotkań i dyskusji podczas wydarzenia będą przydatne do rozmów o PPP i realizacji przedsięwzięć samorządowych w ramach GZM.

Izabela Rakuć-Kochaniak, prezes Fundacji Veolia Polska, powiedziała, że Fundacja od lat wspiera polskich samorządowców, realizując szereg inicjatyw i projektów w zakresie edukacji i budowy zrównoważonych miast, odpornych na kryzysy związane nie tylko z kryzysami klimatycznymi. Jak dodała, w pandemii Fundacja włączyła do swoich działań konferencje popularyzujące wiedzę z zakresu PPP. A Bartosz Mysiorski, prezes Fundacji Centrum PPP, zaznaczył, że podczas wydarzenia szczególny nacisk zostanie położony na działania z obszaru ochrony środowiska.

""

mat.pras.

Foto: regiony.rp.pl

W swoim przesłaniu do uczestników konferencji Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreślił, że PPP jest szansą dla projektów związanych z ochroną środowiska. Jak powiedział, resort jest zaangażowany w wiele takich projektów.

Ministerstwo uczestniczy obecnie w wielu projektach jako doradca. Celem resortu jest także zbudowanie modeli finansowania dla danego typu inwestycji, np. ciepłownictwa na poziomie powiatowym, tak żeby kolejne podmioty w podobnych projektach mogły z nich korzystać już bez dodatkowego doradztwa.

Jacek Terebus, zastępca prezydenta Płocka i przewodniczący Komisji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Związku Miast Polskich podkreślał, że jednostki samorządu terytorialnego stoją dziś przed szeregiem wyzwań związanych z projektami w szeroko rozumianej ochronie środowiska. Jak deklarował, zadaniem Komisji na ten rok będzie przyjrzenie się warunkom prawnym korzystania z tej formuły w takich obszarach, jak gospodarka wodno-kanalizacyjna, gospodarka odpadami oraz efektywność energetyczna.

Współpraca administracji i biznesu w praktyce

W trakcie konferencji odbyła się także debata przedstawicieli miast GZM pt. „Wprowadzenie do PPP”. W jej trakcie doświadczeniami z realizacji różnorodnych projektów we współpracy z prywatnymi partnerami dzielili się Adam Neumann, prezydent Gliwic, Mariusz Skiba, zastępca prezydenta Katowic, Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna, oraz Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

""

mat.pras.

Foto: regiony.rp.pl

Wydarzenie zakończyły praktyczne warsztaty poświęcone zastosowaniom PPP w obszarze wodno-kanalizacyjnym oraz gospodarki odpadami. W ich trakcie uczestnicy, podzieleni na cztery grupy, przechodzili krok po kroku przez proces przygotowania umowy PPP. Analizowali m.in. podział odpowiedzialności i ryzyk między partnerów w poszczególnych obszarach na kolejnych etapach realizacji projektu.

Konferencję zorganizowały Fundacja Centrum PPP, Fundacja Veolia Polska oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Patronem medialnym wydarzenia była „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

Dyskusje
Jerzy Buzek: Zohydzanie Polakom Zielonego Ładu to cynizm
Dyskusje
10 tys. zł za krótki film. Startuje 9. edycja konkursu #63sekundy
Dyskusje
Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy