Zgonów 250 proc. więcej niż urodzin. Jak ratować to miasto?

Na obecne dane demograficzne mocno wpłynęła pandemia. Jesteśmy, oczywiście, w ogólnopolskim trendzie, ale w poprzednich latach nie było tak źle – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Publikacja: 19.01.2021 18:53

Na obecne dane demograficzne mocno wpłynęła pandemia – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniow

Na obecne dane demograficzne mocno wpłynęła pandemia – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Foto: Fot. Pixabay

Ponad 200 gmin położonych na terenach górskich, w tym Dzierżoniów, otrzyma pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto wystąpi o takie wsparcie?

Zawsze walczymy o zewnętrzne dofinansowanie. Kiedy zasady przyznawania dotacji były przejrzyste, radziliśmy sobie z tym bardzo dobrze. Tylko w ostatnim okresie programowania UE do Dzierżoniowa trafiło ponad 160 mln zł.

Od tego roku sytuacja jest inna, ale nie oznacza to, że nagle przestaliśmy pisać dobre wnioski na dobre projekty.

Miasto w ub. roku umarzało, czy odraczało, przedsiębiorcom terminy płatności podatku od nieruchomości? Duże w sumie kwoty wchodziły w grę?

Wysokość umorzonych podatków od nieruchomości to 1,38 mln zł. Znaczna część tej kwoty dotyczy działalności firm w ramach strefy ekonomicznej.

A teraz, w tym roku, takie wnioski już spływają? Miasto zdecyduje się w tym zakresie na szerszą pomoc dla przedsiębiorców, zwłaszcza, że jest szansa na zwrot części tych kwot?

Jest zbyt wcześnie, by zobaczyć tendencję. Nie znamy też szczegółów, tylko ogólną zapowiedź. Tak jak wspomniałem wcześniej, sięgamy po wszystkie możliwe środki.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz chciał na początek obniżyć pensję sobie. Radni się nie zgodzili

W pięciu ostatnich latach miasto dużo wydało na inwestycje? Tylko 40 proc. średniorocznej wartości wydatków może dostać miasto, ale nie więcej niż 8 mln zł w ramach tzw. Instrumentu I. To może być duża pomoc?

To kwota ponad 115 milionów zł.

Ile wcześniej udało się miastu pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (obu transz)? Na co poszły te środki?

Dostaliśmy 3 mln 777 tys. zł. To środki, które odgórnie rozdysponowano i przekazano wszystkim gminom w Polsce.

Te pieniądze przeznaczone zostaną na inwestycje w największej w mieście szkole podstawowej. Aby dostać te pieniądze, wystarczyło złożyć wniosek.

Natomiast w ramach pierwszego naboru konkursowego (od 28.09.2020 r.) złożyliśmy cztery wnioski, ale żaden z nich nie uzyskał dofinansowania. W drugim naborze złożyliśmy trzy wnioski i czekamy na decyzję.

Przychody miasta przez pandemię bardzo spadły? Na czym to się odbiło?

W 2019 roku nasze przychody wynosiły 15,3 mln zł, a w 2020 – 5,7 mln zł, ale rok budżetowy nie jest jeszcze zamknięty. Nie ma jednej dziedziny, gdzie cięlibyśmy wydatki. Jak zawsze szukaliśmy możliwości oszczędności, ale ogólnie jesteśmy jako samorząd w stabilnej sytuacji finansowej.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowcy: rząd powinien z nami współpracować w walce z koronawirusem

Jakie największe inwestycje będą realizowane w tym roku w mieście?

Najważniejsze to m.in. przebudowa szkoły podstawowej na potrzeby stołówki z jadalnią i pomieszczeniami towarzyszącymi, adaptacji drugiej kondygnacji budynku na aulę z pomieszczeniami zaplecza, świetlicą z pomieszczeniami towarzyszącymi i salą wykładową, oraz remont części dachu (to bardzo duży obiekt). Poza tym budowa nowego wielorodzinnego budynku komunalnego
czy przebudowa ul. Strzelniczej, Ogrodowej i drugi etap przebudowy dróg na os. Kolorowym.

Czy w ubiegłym roku, bądź w tym roku – drożały usługi komunalne w mieście? Które najbardziej zdrożały i dlaczego?

W ubiegłym roku o 11 proc. wzrósł koszt komunikacji miejskiej, ma to związek z koniecznością utrzymania kursów w czasie pandemii i związanych z tym ograniczeń. Nieznacznie wzrosła cena wody i śmieci.

Jak podaje sam Urząd Miasta, w ub. roku było aż ponad 250 proc. zgonów więcej na terenie Dzierżoniowa niż nowych narodzin. Władze miasta mają jakiś pomysł, by ten trend demograficzny zatrzymać?

To złożony problem. Również jako rodzic wiem doskonale, jak młodzi bardzo chcą posmakować życia w dużym mieście. Tu niewiele można zrobić, ale można postawić np. na silny rozwój mieszkalnictwa, co robimy, czy na dobrą ofertę kulturalną, sportową i rekreacyjną.

Stawiamy też mocno na edukację, mając świadomość, że i tak większość młodych ludzi po studiach zostaje we Wrocławiu. Na tegoroczne dane mocno wpłynęła pandemia, jesteśmy oczywiście w ogólnopolskim trendzie, ale w poprzednich latach nie było tak źle.

Dyskusje
Jerzy Buzek: Zohydzanie Polakom Zielonego Ładu to cynizm
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Dyskusje
10 tys. zł za krótki film. Startuje 9. edycja konkursu #63sekundy
Dyskusje
Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży