Gdańsk pamięta o swoim prezydencie. Co ze śledztwem?

Msza w Bazylice Mariackiej, projekcja zdjęć na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności, iluminacja na ul. Długiej, rozwieszone flagi – tak Gdańsk upamiętni drugą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

Publikacja: 12.01.2021 18:43

Gdańsk pamięta o swoim prezydencie. Co ze śledztwem?

Foto: fot. Karol Kacperski

Z powodu pandemii wydarzenia upamiętniające Pawła Adamowicza będą w tym roku skromniejsze. Będą transmitowane na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w środę, w drugą rocznicę zamachu na prezydenta Adamowicza. O godzinie 19.45 zaplanowano spotkanie obok Katowni, przy tablicy upamiętniającej tragedię sprzed dwóch lat. O tej porze, dwa lata temu Stefan W. zaatakował nożem prezydenta Adamowicza podczas „Światełka do nieba”.

Hołd zmarłemu prezydentowi złożą m.in. obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Później na  ul. Długiej rozbłyśnie iluminacja, a z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, który był hymnem pożegnalnym Adamowicza w 2019 roku.

CZYTAJ TAKŻE: List pożegnalny burmistrzów, prezydentów i radnych polskich miast do Pawła Adamowicza

Z kolei w czwartek 14 stycznia, w dniu śmierci prezydenta, w gdańskiej Bazylice Mariackiej o godz. 18 rozpocznie się msza święta w jego intencji.  Tam pochowany jest prezydent Adamowicz.

Kwadrans wcześniej z Ratusza Głównomiejskiego zabrzmi „Epitafium” w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak.

""

fot. Karol Kacperski

regiony.rp.pl

W środę i w czwartek na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane będą archiwalne zdjęcia prezydenta, a na budynku Urzędu Miejskiego zawiśnie baner z biało-czarnym portretem Adamowicza.

Władze Gdańska zachęcają mieszkańców do wywieszania gdańskich i biało-czerwonych flag. Pojawią się one także na ulicach miasta. Włodarze zachęcają również, aby w tych dniach indywidualnie odwiedzać grób prezydenta.

Patron wymiany młodych liderów

W poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz europosłanka Magdalena Adamowicz poinformowały o zatwierdzeniu przez USA programu wymiany młodych liderów im. Pawła Adamowicza. Polsko-amerykański projekt umożliwi wspólną budowę społeczeństwa demokratycznego, otwartego i tolerancyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Adamowicz: Konfrontacja będzie trwać

– Zaproponowałam, aby „Program Wymiany Młodych Demokratycznych Liderów z Polski im. Pawła Adamowicza” objął trzy tematy: prawa człowieka z naciskiem na ochronę mniejszości i wspieranie różnorodności, wzmacnianie demokracji z naciskiem na ochronę praworządności i państwa prawa, wolność mediów z naciskiem na dostęp do rzetelnej informacji i przeciwdziałanie dezinformacji – wyjaśnia Magdalena Adamowicz.

Budżet projektu tylko w tym roku wyniesie aż milion dolarów. – Program finansuje i organizuje wizyty studyjne osób, którym przyświecają idee społeczeństwa otwartego, demokratycznego, różnorodnego, budowanego w oparciu o wzajemny szacunek oraz tolerancję – poinformowała prezydent Dulkiewicz.

Chcą aktu oskarżenia zabójcy prezydenta

Od wtorku trwa zbiórka podpisów pod petycją dotyczącą śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Adamowicza.

– Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało – napisali jej autorzy.

Podkreślają, że zaniepokojeni kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy.

– Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy – podkreślili.

Oczekują również „niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza”.

Wierzymy, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią – dodali autorzy petycji.

W ciągu tylko jednego dnia podpisało się pod nią ponad dwa tysiące osób, w tym wielu samorządowców (m.in. prezydent Gdańska, Sopotu, Gdyni, Krakowa czy Lublina), pisarka Olga Tokarczuk, prof. Małgorzata Gersdorf, prof. Adam Strzembosz, liczni naukowcy, aktorzy.

Śledczy czekają na trzecią opinię

W połowie grudnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza zostało ponownie przedłużone. Zdaniem śledczych konieczna jest kolejna – już trzecia – opinia biegłych w sprawie zdrowia psychicznego Stefana W., któremu zarzuca się zabójstwo.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Prokuratora informowała, że dwa zespoły biegłych wydały w sprawie opinie zawierające odmienną ocenę stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu zabójstwa, dlatego potrzebna jest trzecia opinia.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska nieprzerwanie od 1998 roku aż do śmierci.

Z powodu pandemii wydarzenia upamiętniające Pawła Adamowicza będą w tym roku skromniejsze. Będą transmitowane na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w środę, w drugą rocznicę zamachu na prezydenta Adamowicza. O godzinie 19.45 zaplanowano spotkanie obok Katowni, przy tablicy upamiętniającej tragedię sprzed dwóch lat. O tej porze, dwa lata temu Stefan W. zaatakował nożem prezydenta Adamowicza podczas „Światełka do nieba”.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy
Dyskusje
Prezydent Lubina: Dolny Śląsk potrzebuje elektrowni atomowej
Dyskusje
Lwów czeka na pomoc. Dramatyczny apel do samorządowców
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Dyskusje
Bieszczadzka komunikacja to dramat
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej