Zaszczepił się pan już przeciw koronawirusowi?
Oczywiście. Pod koniec grudnia.
Skorzystał pan ze szczepienia jako grupa zero?
Tak, jestem lekarzem. W dodatku pracuję na SOR-ze.
CZYTAJ TAKŻE: Tadeusz Ferenc: Nie zaszczepiłbym się poza kolejką
Aktualizacja: 04.10.2023 06:00 Publikacja: 12.01.2021 10:12
Foto: mat.pras.
Zaszczepił się pan już przeciw koronawirusowi?
Oczywiście. Pod koniec grudnia.
Skorzystał pan ze szczepienia jako grupa zero?
Tak, jestem lekarzem. W dodatku pracuję na SOR-ze.
CZYTAJ TAKŻE: Tadeusz Ferenc: Nie zaszczepiłbym się poza kolejką
Wystąpiły u pana jakieś reakcje niepożądane po tym szczepieniu?
Nie.
Miasto przygotuje specjalną kampanią promującą te szczepienia?
Tak. Zachęcanie do szczepień w moim przypadku ma charakter ciągły i jest nie tylko związane z koronawirusem. Z mojej inicjatywy uchwałą Rady Miasta już kilka lat temu wprowadziliśmy obowiązek szczepienia dla dzieci jako kryterium przyjmowania do przedszkoli.
O szczepieniach, ich roli i konieczności prowadzenia mówimy na forum miejskim od kilku lat. Trudno się dziwić tej sytuacji, gdy prezydent miasta jest pracującym aktywnie lekarzem.
Nie ma w Wałbrzychu aktywnie działających antyszczepionkowców?
Rozmowa ze mną w sprawie szczepionek jest trudna. Ja jeszcze przed koronawirusem uważałem, że szczepienia powinny być w określonych sytuacjach, w określonych obszarach obowiązkowe. Jestem dość mało elastyczny w tym zakresie.
Oczywiście podkreślam wagę edukacji, wagę takiej organicznej pracy uświadamiającej, z drugiej jednak strony jestem głęboko przekonany, że jest to ta sfera naszego życia, która wymyka się schematycznemu myśleniu, że każdy ma prawo wyboru.
Wierzę głęboko, tak uważam i mówię to otwarcie, że w sferze zdrowia publicznego wybór jest o tyle możliwy, o ile nie zagraża zdrowiu publicznemu. W przypadku niektórych chorób, a tak jest w przypadku choroby spowodowanej przez koronawirusa, moim zdaniem tego marginesu na wybór nie ma. Po prostu uważam, że wszyscy powinni się zaszczepić.
Chyba że – i to jest ułamek procenta – są poświadczone przeciwskazania medyczne.
To są rzadkie przypadki, bardzo rzadkie sytuacje, nadużywane oczywiście, które należy zweryfikować. Ale wszyscy powinniśmy się zaszczepić.
Uważam, że osoby, które się nie szczepią, nie mogą pracować w miejscu, gdzie ich niezaszczepienie stwarza ryzyko zakażenia innych. I tu zderzamy się z obowiązującym prawem i jest pewien problem.
Od pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych miasta będzie pan wymagał, by się zaszczepili?
Ja ich zachęcam do tego, ale doskonale wiem, że prawo jest tak skonstruowane, że może być wykorzystywane również w takiej debacie publicznej w sprawie szczepień. Zachęcam pracowników osobiście, wysyłam do nich maile, proszę. Przedstawiam przykłady z czym wiąże się niezaszczepienie i rozprzestrzenianie wirusa. Do sporej części te argumenty trafiają.
Ale tak naprawdę ile osób zaszczepi się realnie, będę wiedział w momencie, gdy zaczną się szczepić pracownicy, którzy kwalifikują się do grupy zero, czyli pracownicy DPS-ów, MOPS-u i innych służb.
Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić, co jeszcze mógłbym zrobić jako prezydent i lekarz, by zachęcić pracowników do szczepienia.
CZYTAJ TAKŻE: Publiczne przedszkole? Tylko z kompletem szczepień dziecka
Samorządy mają się też zająć dowozem niemobilnych mieszkańców do punktów szczepień. Wałbrzych jest już na to przygotowany?
Ja już kilkakrotnie publicznie wyraziłem swoje stanowisko w osobistych relacjach z przedstawicielami instytucji państwowych, w tym wojewody, że my jako samorząd jesteśmy gotowi podjąć się każdej inicjatywy, każdej aktywności, żeby tempo szczepienia zwiększyć.
Nie tylko dlatego, że jestem lekarzem i wiem jak to robić, ale również dlatego, że samorządy są z definicji i doświadczenia tak skonstruowane, że podejmują wyzwania w sposób kreatywny, żeby osiągnąć szybko zamierzony cel.
Na tym zresztą polega samorządność. W społecznościach lokalnych pojawia się miejsce na aktywność i one, patrząc na doświadczenia polskiej samorządności ostatnich 30 lat, świetnie się z tego wywiązują.
Gdyby samorządy otrzymały po pierwsze szczepionkę, po drugie zgodę, po trzecie przestrzeń do działalności, jestem przekonany, że wyszczepilibyśmy mieszkańców w tempie izraelskim, a może nawet szybszym. Warunkiem nieprzekraczalnym jest w tej chwili dostępność szczepionki. To jest problem całego świata, nie tylko Polski.
fot. A. Grudzień
regiony.rp.pl
Pandemia uderzyła w dochody miasta? Bardzo spadły w ub. roku?
Oczywiście, że uderzyła. Po pierwsze, spadły przychody. Wałbrzych ma kilka instytucji, które są znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i w Europie, a które opierają się na ruchu turystów. A tego w 2020 roku prawie nie było. Choćby Zamek Książ, ale nie tylko, też Stara Kopalnia, czy inne instytucje muzealne.
Wałbrzych jest miejscem przyciągającym turystów, tak jak całe Sudety. Siłą rzeczy jesteśmy częścią systemu spędzania wolnego czasu, który w ub. roku praktycznie nie funkcjonował. O tym mówią samorządowcy typowo turystycznych miast, takich jak Karpacz, Świeradów, Polanica, Lądek i wielu innych zaprzyjaźnionych z nami gmin.
Nie było przychodów, bo nie było sprzedanych biletów, nie było imprez turystycznych czy sportowych, obozów treningowych. Ruch przygraniczny z Czech, turystyczny i zakupowy, też był zerowy.
W nowy rok weszliśmy z podobnymi zjawiskami, w dodatku trwają ferie zimowe bez turystów.
Po stronie przychodowej, włączając w to spadek z PIT-u ze względu na zamknięte firmy, restauracje i małe zakłady usługowe, mamy wielomilionowy ubytek przychodów, przy czym w milionach liczymy także wzrost wydatków.
Mogę powiedzieć, że w przypadku 100-tysięcznego miasta, jakim jest Wałbrzych, mówimy o stracie netto rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Trudno jeszcze dokładnie ocenić, ale to może być co najmniej 30 mln zł. Mówię, o różnicy w kwocie, jaka powinna wpłynąć, a nie wpłynęła do kasy miasta.
Tak naprawdę jeszcze nie znamy tego bilansu, bo koniec roku dopiero za nami, a faktury spływają. Bilans za ub. rok powstaje, dopiero na przełomie lutego marca, będziemy znali realne wyniki. Ale jest naprawdę ciężko.
Nie pomaga nam to, że rząd konsekwentnie obniża wpływy samorządów. Ten rząd nie lubi samorządów i nawet się z tym specjalnie nie kryje.
Te wszystkie zmiany o charakterze ustawowym, zwolnienia z PIT-u czy obniżenie podatku, powodują, że realnie wpływy samorządów maleją, a koszty rosną, wzrasta choćby cena energii elektrycznej. Płacimy za brak reformy systemy energetycznego. To wszystko razem powoduje, że samorządom jest ciężko.
CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Zakopanego: Naszych strat nie sposób dziś oszacować
Jak to się odbija na funkcjonowaniu miasta? Gdzie Wałbrzych szuka oszczędności, z czego musi rezygnować?
Tak wielkich możliwości tutaj nie ma. Rezygnowaliśmy z imprez, wydarzeń, aktywności. Skoro nie można było ich robić, to ich nie było. Mówię o kulturze, sporcie, sferze wydarzeń społeczno-publicznych.
Zrezygnowaliśmy też z kilku projektów inwestycyjnych, które w tej trudnej sytuacji nie są najpilniejsze. Jednocześnie zintensyfikowaliśmy swój pakiet inwestycyjny, dając w ten sposób sygnał lokalnym firmom, że to miejsce na wzrost ich aktywności i zatrudnienia, chroniąc w ten sposób rynek pracy przed wzrostem bezrobocia, który na szczęście u nas nie nastąpił.
Zamiast budować zaplanowany basen zewnętrzny, zdecydowaliśmy się wykonać szereg inwestycji mieszkaniowych, co powoduje, że lokalne firmy nastawione na remonty miały większy pakiet inwestycyjny. Wspierając lokalną przedsiębiorczość, chcemy przetrwać ten najtrudniejszy czas.
W tym roku będzie podobnie?
Zobaczymy. Szczepienie to jednak przełom. Uważam, że jeśli tempo szczepienia nie spadnie, a będzie się poprawiać, to na przełomie marca i kwietnia nastąpi realne odblokowanie wielu aktywności w sferze publicznej, w tym aktywności o charakterze usługowym, sportowym, kulturalnym i powoli wrócimy do normalności. Szczepienie jest trudnym do przecenienia czynnikiem przyśpieszającym powrót do normalności.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: regiony.rp.pl
Zaszczepił się pan już przeciw koronawirusowi?
Oczywiście. Pod koniec grudnia.
Przeprowadzona 25 lat temu reforma miała na celu budowę samorządności oraz usprawnienie działań władz w terenie. Czy ten model nadal się sprawdza? Zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty "Rzeczpospolitej".
Czuję się zobowiązany, by w pełni zrealizować wizję rozwoju Lublina, którą przedstawiłem ponad dziesięć lat temu – mówi nam Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Jesteśmy najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce. W związku z tym gwałtownie potrzebujemy energii - mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina.
Jeżeli każde polskie miasto przekazałoby jeden, dwa autobusy, które można by załadować pomocą humanitarną, to byłaby wielka, wielka pomoc – mówił Andrij Sadowy, mer Lwowa podczas łączenia z uczestnikami Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich.
Zarządzanie zespołem i efektywnością centrum nowoczesnych usług biznesowych
To się musi zmienić. Stąd pomysł na małe lotnisko – przekonuje Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Najważniejsze, że nie ma między tymi, którzy są w sporze w Polsce, różnic, jeśli chodzi o ocenę natury zagrożenia ze Wschodu – mówi Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Instytut Studiów Wschodnich.
Rady gmin nie powinny ustalać wynagrodzeń wójtów czy burmistrzów – przekonuje Michał Rudzki, burmistrz Karczewa.
Miasto po dwóch stronach granicy to zawsze wielka atrakcja – mówi nam Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.
Mamy ewidentnie problem z prostowaniem fejków w sieci. Jako państwo, ale też jako poszczególne jego służby. Dezinformacja szerzy się na niespotykaną skalę: jak w średniowieczu będziemy za chwilę oglądać stosy, jeśli instytucjonalnie nie zareagujemy – mówi Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.
Miasta tracą dochody w wyniku obniżania podatków, a oferuje im się dotacje inwestycyjne, które żadnej ulgi nam nie dają – mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Ekonomicznych korzyści z festiwalu w tym roku specjalnie nie będzie. Ale dla nas ta impreza to też poligon doświadczalny. Wszyscy są dumni z tego, że Pol’and’Rock zagościł u nas – mówi Radosław Mackiewicz, burmistrz Płotów. Na terenie tej gminy na lotnisku Makowice – Płoty rozpoczyna się w czwartek Pol’and’Rock Festival, organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów, sprzedaży gadżetów oraz darowizn celowych.
Szczepienia ułatwiają podróże i przekraczanie granic. Ale najważniejsze jest, że szczepionki dają nam większe bezpieczeństwo – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. To mazowieckie miasteczko ma najwyższy poziom wyszczepienia w Polsce. Obie dawki szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło tam już ponad 62 proc. mieszkańców.
Kiedy budowane są autostrady, których koszt jest większy niż budowy kanału, to wszyscy uważają, że te drogi są niezbędne. Dla nas kanał żeglugowy jest właśnie jedną z takich autostrad – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
W weekendy w hotelach mamy prawie stuprocentowe obłożenie, w tygodniu kształtuje się ono na poziomie 60–70 procent – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreślał, że Charków trwając pomimo wszystkiego pomaga w utrzymaniu siły całemu wschodowi Ukrainy.
Greg Fergus, członek Liberalnej Partii Kanady, będzie nowym spikerem Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu po tym jak poprzedni spiker, Anthony Rota, zrezygnował ze stanowiska w związku ze skandalem, do jakiego doszło w czasie wizyty w parlamencie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej zapowiedział ogólnokrajowy test systemu ostrzegania o zagrożeniach.
Rzecznik Ministerstwa Obrony Korei Północnej oskarżył USA o zwiększenie "atomowego zagrożenia" w rejonie Półwyspu Koreańskiego.
Komisja Europejska jest u progu uwolnienia 13 mld euro dla Budapesztu – ujawnił „Financial Times”.
Na ostatniej prostej wyborów partia rządząca całkowicie podporządkowała politykę zagraniczną sondażom. Odwraca się od Ukrainy w najgorszym możliwym momencie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu przekonywał, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina stała się częścią UE.
Sporo zrozumienia, zwłaszcza w sprawie uwarunkowań politycznych, zebrał od naszych ekspertów program Koalicji Obywatelskiej. Jednak w kilku kwestiach woleliby więcej odwagi.
Polska i Czechy, by zatrzymać nielegalną migrację, wznowiły kontrole na granicy ze Słowacją. Taką politykę popiera trzy czwarte Polaków – wynika z sondażu IBRiS.
Każda kampania adresowana jest do wąskiej grupy wahających się i niezdecydowanych. I tylko do nich.
Po długim remoncie stary gmach Teatru Wielkiego w Poznaniu zyskał najnowocześniejszą scenę operową w kraju i znów zaprasza widzów.
Koszty próby resetu wymiaru sprawiedliwości okazały się wysokie, i to na różnych płaszczyznach: ustrojowej, społecznej i gospodarczej.
Był czołową postacią zespołu przez prawie 40 lat. Napisał „Arahję” i „Czarne słońca”, solo wydał płytę „Olśnienie”.
W najnowszym raporcie, opracowanym przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju a także kancelarię Dentons, Polska uzyskała wysokie noty za gotowość do wprowadzenia e-sądów rozpatrujących sprawy gospodarcze. Taki typ sądów mógłby zastąpić sędziego w prostych sprawach, niewymagających szerszej analizy.
Spółka nie publikuje wysokości marż petrochemicznej i rafineryjnej. Po przejęciu Lotosu i PGNiG mniej wiadomo też na temat tych aktywów. Jednocześnie Orlen obiecuje poprawę.
Branże i zawody związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym z ochroną klimatu i energetyką odnawialną, stają się motorem wzrostu zatrudnienia.
Sojusze polityczne często nie są w stanie przetrwać próby kampanii wyborczych. Ale jeśli górnolotne deklaracje nagle zastępowane są przez epitety wobec kraju, który napadnięty broni się przed agresją, to gorzej niż zbrodnia – to błąd.
Dzisiaj powstają data center o mocy nawet 100 razy większej niż jeszcze pięć czy dziesięć lat temu. A zapotrzebowanie będzie się zwiększać ze względu na rozwój AI – mówi Wojciech Stramski, prezes Beyond.pl.
Trzymam się daty 2030 r. Bo to jasna zachęta dla nas wszystkich, żeby być gotowym – mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.
Brak stabilności przepisów i skomplikowane prawo hamują rozwój start-upów w Polsce. Eksperci ostrzegają, że grozi to przenoszeniem biznesów za granicę.
Muzeum Historii Polski nie może być zbiorem synekur.
PiS tworzy problem i chce pokazać, że potrafi go rozwiązać.
Zdecydowana większość Polaków przywrócenie kontroli na granicach ocenia dobrze. Czy to efekt nasilającej się w Europie paniki i ksenofobii? Czy wręcz odwrotnie: skutek realnej oceny zagrożeń?
Nie ma spektakularnej kłótni kończącej się rozwodem. Integracja europejska umiera, bo przestaje rozwiązywać problemy twoje i moje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas