Tadeusz Ferenc: Nie zaszczepiłbym się poza kolejką

Jest wiele osób i grup zawodowych, które powinny być szczepione w pierwszej kolejności, m.in. pracownicy szpitali czy przychodni lub nauczyciele – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Jest najstarszym włodarzem rządzącym dużym miastem w Polsce, w lutym skończy 81 lat.

Publikacja: 08.01.2021 17:07

Tadeusz Ferenc chciałby, żeby Rzeszowem rządzili po nim „ludzie mądrzy, uczciwi i otwarci na problem

Tadeusz Ferenc chciałby, żeby Rzeszowem rządzili po nim „ludzie mądrzy, uczciwi i otwarci na problemy mieszkańców”

Foto: fot. Krzysztof Łokaj / Fotorzepa

Zaszczepił się pan już na koronawirusa?

Nie szczepiłem się jeszcze. Na szczęście nie byłem też chory na koronawirusa.

A dostał pan propozycję zaszczepienia poza kolejnościa, by promować szczepienia? Kilku starostów w Polsce taką propozycję dostało. Nie tylko starostów, celebrytów również…

Nie otrzymałem również żadnej propozycji, aby skorzystać z możliwości zaszczepienia poza kolejnością.

Gdyby była taka możliwość, to skorzystałby pan z szybkiego szczepienia?

Nawet gdyby taka możliwość się pojawiła, to bym jej nie przyjął. Uważam, że jest wiele osób i grup zawodowych, które powinny być szczepione w pierwszej kolejności, m.in. pracownicy szpitali czy przychodni lub nauczyciele.

CZYTAJ TAKŻE: Zaszczepią nauczycieli, urzędników i kierowców. O ile będzie czym…

Dużo osób w urzędzie chorowało na koronawirusa?

W urzędzie na koronawirusa zachorowało ponad 100 osób. W szczycie, w okresie październik – listopad, jednorazowo mieliśmy po ok. 25 osób z pozytywnym wynikiem.

Jak te osoby poradziły sobie z chorobą?

Kilka osób bardzo ciężko przechodziło chorobę. Ponad miesiąc nie było ich w pracy. Na szczęście udało im się przetrwać zarażenie i pracują w normalnym trybie. Niestety jedna osoba zmarła.

Jak pan sam chroni się przed zakażeniem?

Aby chronić się przed zakażeniem, stosuję się do wytycznych Sanepidu. Nie przyjmuję w ratuszu mieszkańców, nie spotykam się również na zewnątrz. Chodzenie w maseczce i częsta dezynfekcja rąk to są podstawy, aby chronić się przed tym wirusem.

Pandemia bardzo odbiła się na budżecie miasta?

Przez pandemię w ubiegłym roku nasze straty w budżecie sięgają ok. 70 mln zł. Ubytki mamy głównie w podatkach, wpływach z biletów autobusowych i z opłaty za odbiór śmieci.

Fakt ten w żaden sposób nie wpłynął na nasze wydatki inwestycyjne. Już na początku pandemii doszedłem do wniosku, że nie zrezygnujemy z żadnej planowanej inwestycji.

W ten sposób chcieliśmy też chronić firmy budowlane, aby miały pracę. Okazało się również, że cała ta sytuacja spowodowała, że ceny uzyskiwane na przetargach były niejednokrotnie niższe niż wcześniej zakładaliśmy.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Gliwic: Nie ma miast odpornych na kryzysowe sytuacje

Czy z jakiś inwestycji miasto będzie musiało zrezygnować  w tym roku? 

Na ten rok mamy rekordowy budżet – 1,845 mld zł i jest on wyższy od ubiegłorocznego o ponad 100 mln zł. Na same inwestycje przeznaczymy blisko 400 mln zł.

Mamy zaplanowane kupno 20 kolejnych autobusów zasilanych gazem CNG. Ważną pozycją w budżecie są wydatki na inwestycje oświatowe. Budujemy trzy nowe przedszkola i żłobki. Powstanie kolejna szkoła podstawowa.

Rozpoczynamy również budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. W mieście powstanie również nowy basen, który będzie też Centrum Przygotowań Olimpijskich dla skoczków do wody.

Oczywiście będziemy budować nowe połączenia drogowe i remontować stare ulice. Naszym priorytetem w tej dziedzinie jest budowa południowej obwodnicy miasta, która jest niezbędna. W styczniu chcemy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Nie ukrywam, że bardzo liczymy na pieniądze z Unii Europejskiej. Jestem też przekonany, że współpraca z naszym rządem będzie równie dobra jak do tej pory.

Zaszczepił się pan już na koronawirusa?

Nie szczepiłem się jeszcze. Na szczęście nie byłem też chory na koronawirusa.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyskusje
Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy
Dyskusje
Prezydent Lubina: Dolny Śląsk potrzebuje elektrowni atomowej
Dyskusje
Lwów czeka na pomoc. Dramatyczny apel do samorządowców
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?