Samorząd przywróciła ustawa z 8 marca 1990 roku. Pierwszych reprezentantów do rad gmin (rad tych było wówczas 2383) Polacy wybrali 27 maja tego samego roku. Zdecydowane zwycięstwo odniosły Komitety Obywatelskie „Solidarność” (53 proc. głosów). Frekwencja nie była oszałamiająca, do urn poszło nieco ponad 42 proc. obywateli. Musieliśmy nauczyć się samorządności. Trzy dekady po tamtych wydarzeniach chciałoby się poświętować, bo samorządy, chociaż same też wciąż się uczą, zdają egzamin. Pandemia zmusiła jednak urzędy miast i gmin do odłożenia planowanych uroczystości.
Niech rosną
Mimo ograniczeń, rocznica nie przejdzie bez echa. W zeszłym tygodniu na stołecznym Polu Mokotowskim posadzono z tej okazji 50 jabłoni. Wśród chwytających za szpadel znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
CZYTAJ TAKŻE: 30 lat samorządu w Polsce: Dobrze wykorzystany czas
– Z samorządów w dużej mierze wyrosła później demokratyczna, europejska Polska. Owoce tej wieloletniej pracy i dynamicznego rozwoju widzimy na każdym kroku – w naszych wsiach, miasteczkach, miastach. Tak jak „Solidarność” przez wielkie „S” przyczyniła się do zbudowania samorządnej Polski po roku 1989, tak nasza współczesna, nowa solidarność może nam pomóc w dźwignięciu się z obecnego kryzysu, związanego z koronawirusem – mówił.
Debaty tylko online
W sadowniczym dziele brali udział także samorządowcy z podwarszawskich gmin. Natomiast podczas zaplanowanych na wtorek i środę debat przewidziano wystąpienia prezydentów większych miast.