W naszym raporcie „Potencjał inwestycyjny polskich miast” zwracamy uwagę, że Bydgoszcz zmieniła swój profil – z miasta kojarzonego z przemysłem w miasto kojarzone z IT. Jak to się udało?
Liczba miejsc pracy w tej branży – IT – zwiększyła się w ostatnich ośmiu latach z tysiąca do 10 tys. To sukces firm i sukces miasta. Miasto mocno wspierało tę branżę, np. poprzez szybkie decyzje dotyczące lokalizacji biurowców, bo wiemy, że ta branża głównie na nich się opiera. Poza tym miasto zaangażowało się mocno w nabór pracowników, nie tylko w Bydgoszczy, ale też poza miastem. Później to jest już efekt kuli śnieżnej. Przedsiębiorcy z tej branży – i nie tylko – mówią, że jeśli jest tu 10 tys. informatyków i będą potrzebowali kolejnych dla nowej firmy lub poszerzenia działalności, to na pewno 100 znajdą, w najgorszym wypadku podkupując ich innym firmom. Ta liczba pracowników gwarantuje, że nabór do pracy – rzecz kluczowa i najtrudniejsza – zakończy się sukcesem. Wiele osób dojeżdża, liczę na to, że kiedyś ci ludzie, którzy pewnie na weekendy wracają do swoich miast, staną się mieszkańcami Bydgoszczy. Przyciąganie inwestorów to efekt wielu działań, ale sami inwestorzy doceniają nasze podejście, potencjał miasta i korzystne decyzje, które są tu podejmowane. To widać. Na przykład w ubiegłym roku gigant informatyczny – firma Atos – przeniósł swoją siedzibę z Warszawy do Bydgoszczy.
mat.pras.
Czy liczą się konkretne, jednostkowe decyzje, czy jednak w tym przyciąganiu inwestorów konieczne jest stworzenie pewnego ogólnego procesu?
Na początku rola miasta była większa i bardziej aktywna, teraz, jak już wspomniałem, działa efekt kuli śnieżnej. Chociaż oczywiście uwaga musi być cały czas. Podam przykład – Atos chce się przenieść do Bydgoszczy, ale nie ma swoich biurowców, potrzebuje powierzchni. Informuje dewelopera odpowiednio wcześniej, by miał czas przygotować projekt. Deweloper zwraca się do miasta. Tu ważna jest aktywna rola miasta. Po to, by deweloper mógł złożyć deklarację firmie, że za rok, półtora będą mogły powstać miejsca pracy dla 100–500 osób, by cały proces przeszedł szybko i sprawnie, rola miasta jest kluczowa. Gdyby nie było możliwości powstania tych dodatkowych powierzchni, inwestor pewnie by się tu nie przeniósł. Rolą miasta jest ułatwianie procesów inwestycyjnych dla tych, którzy np. budują przestrzenie dla nowych miejsc pracy.