Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek – zgodnie z zasadą „słuchaj innych, a swój rozum miej”. Zachowanie dystansu społecznego, mycie i dezynfekowanie rąk oraz noszenie maseczek zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa – uważa Marzanna Wardziejewska, starosta gołdapski. Na terenie tego powiatu nie stwierdzono dotąd ani jednego przypadku zakażenia.
Rzeczpospolita: Mamy pełnię sezonu turystycznego. Dużo osób wypoczywa w tym sezonie na terenie powiatu podczas tegorocznych wakacji?
Marzanna Wardziejewska, starosta gołdapski: Muszę przyznać, że powiat gołdapski od zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągał turystów. I to nie tylko latem, ale również zimą. Zawdzięczamy to przede wszystkim walorom turystycznym i przyrodniczym.
W tym roku jest więcej czy mniej turystów w porównaniu do lat poprzednich?
Ze względu na panującą epidemię wielu rodaków postanowiło spędzić wakacje w kraju. Dbając o bezpieczeństwo szukają na mapie miejsc, w których jest najmniej zachorowań. Tym bardziej powiat gołdapski staje się atrakcyjnym miejscem do spędzenia letniego wypoczynku i przyciąga więcej turystów.
Co przyciąga turystów do Gołdapi i okolic? Co znajdą tutaj, czego nie ma w innych regionach Warmii i Mazur?
Jak wcześniej wspomniałam, nasze położenie, a także walory turystyczne i przyrodnicze zapewniają nam zainteresowanie turystów przez cały rok. Jesteśmy jedyną miejscowością uzdrowiskową w województwie warmińsko-mazurskim, w której znajdują się czwarte co do wielkości tężnie w Polsce.
Mamy czyste powietrze i dzięki temu nazywani jesteśmy zielonymi płucami Polski. Na naszym terenie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym również niepowtarzalne zabytki. Do najbardziej znanych należą: najwyższe w Polsce mosty kolejowe w Stańczykach, piramida-grobowiec w Rapie, Wieża Ciśnień.
CZYTAJ TAKŻE: Turystyka wrażliwa na koronawirusa
Dużym powodzeniem cieszą się tutejsze szlaki rowerowe, w tym Green Velo i „Szlak Rominckiego Jelenia”. Turystykę na ziemi gołdapskiej można uprawiać przez cały rok, również zimą, dzięki Pięknej Górze i doskonałym warunkom do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Z pani wiedzy na terenie powiatu realizowany jest już bon turystyczny? Gdzie najchętniej?
Zgłosiły się już pierwsze podmioty, jednak program dopiero wystartował i ciężko na chwilę obecną podać jakieś konkretne dane. Jestem jednak przekonana, że już niebawem turyści będą mieli w czym wybierać i sami przekonają się o urokach naszego powiatu.
Do tej pory na terenie powiatu nie stwierdzono ani jednego zakażenia koronawirusem. Jak to się udało?
Od początku prowadziliśmy działania informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców, były plakaty, komunikaty na stronach, nagrywałam swoje apele, tłumaczyliśmy, jak należy się zachowywać.
Poza tym wpływ na obecny stan miało zachowanie dystansu społecznego – odpowiednich odległości, inny rodzaj witania się, czyli ukłonem czy łokciem; ograniczenie wzajemnych kontaktów; położenie powiatu – od strony północnej z Obwodem Kaliningradzkim (zamknięcie granicy z sąsiadem); niska gęstość zaludnienia ok. 35 osób na km kw.
A były przypadki mieszkańców na kwarantannie? Z jakiego powodu?
Były takie przypadki. Głównym powodem były powroty zza granicy mieszkańców powiatu, a także ruch ludności z Białorusi i Ukrainy, zatrudnionej w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w festiwale
Pani zdaniem mieszkańcy powiatu lepiej się chronią przed koronawirusem, czy mniej wyjeżdżają?
Stawiałabym na to, że są ostrożniejsi, bardziej zdyscyplinowani, dbają o bezpieczeństwo swoich najbliższych i doceniają fakt, że do tej pory nie stwierdzono u nas zachorowań.
Na terenie powiatu- z pani obserwacji- ludzie chętnie noszą maseczki, czy jednak nie i trzeba ich dyscyplinować? Jak to wygląda?
Wszyscy staramy się przestrzegać obowiązujących zasad i wytycznych.
A dystans społeczny – jest zachowywany? Zwłaszcza w takich miejscach jak kościół, sklepy, komunikacja czy plaża? Jak to wygląda?
Tak, ludzie w tych miejscach noszą maseczki, ale są pojedyncze przypadki lekkomyślności. Wtedy wsparcie płynie ze strony policji, która monitoruje te miejsca i niespodziewanie kontroluje.
Co jest pani zdaniem najważniejsze w profilaktyce w czasie pandemii?
Przede wszystkim zdrowy rozsądek – zgodnie z zasadą „Słuchaj innych, a swój rozum miej”, zachowanie dystansu społecznego, mycie i dezynfekowanie rąk oraz noszenie maseczek.
Dziękuję za rozmowę.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.