Za nami półmetek wakacji. Zachodniopomorskie to turystyczny potentat, ma wyjątkowy zestaw naturalnych warunków: najdłuższe wybrzeże, najwięcej lasów, liczne pojezierza i rzeki. Jak dzisiaj wygląda infrastruktura turystyczna?
Jak co roku oferta regionu poszerza się dzięki nowym inwestycjom, głównie prywatnym. Niektóre miejscowości to place budowy, co roku widać wyraźnie, że standard oferowany naszym turystom systematycznie idzie do góry. Jako samorząd województwa realizujemy obecnie gigantyczne wyzwanie, jakim jest Zachodniopomorski Szlak Rowerowy. To projekt obliczony na ponad 1000 km tras w całym województwie, spinający całe wybrzeże – od granicy z Niemcami do granicy z Pomorskiem. To dziesiątki inwestycji na byłych nasypach kolejowych, wałach przeciwpowodziowych.
Ta sieć już istnieje?
Tak, znaczna część już jest. Co roku oddajemy kolejne odcinki, w tym wybudowaliśmy kolejne 100 km. I już widzimy, że coraz częściej pojawiają się turyści z rowerami, a my jako region chcemy kojarzyć się z aktywnym wypoczynkiem. Naszym atutem jest też połączenie z bogatą siecią ścieżek niemieckich, mamy przewagę nad innymi regionami.
Pomorze Zachodnie ma wyjątkowe szczęście do wody. Wykorzystujecie ją?
Zdecydowanie. Dlatego drugim projektem, który rozpoczynamy, są szlaki kajakowe, ze szczególnym naciskiem na Drawę, rzekę kultową wśród kajakarzy, od lat cieszącą się zainteresowaniem. Niejednokrotnie spływał nią Jan Paweł II. Chcemy, by było więcej małej infrastruktury, czyli pomostów, miejsc postojowych, biwakowych. W najbliższych dniach podpisujemy umowy z gminami, które są partnerami w projektach kajakowych. Mocno dofinansowaliśmy też infrastrukturę w parkach krajobrazowych, np. niedawno oddaną do użytku wieżę widokową w Ińsku.
CZYTAJ TAKŻE: Skandynawowie lubią Pomorze Zachodnie
Rzeki to jedno, ale Pomorze Zachodnie to przede wszystkim bardzo duże Jezioro Dąbie, nad którym leży Szczecin, rozlewisko Odry, ogromny Zalew Szczeciński, kamieński, no i wreszcie morskie wybrzeże. Wszystko świetnie połączone.
Dlatego kończymy budowę Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. To wielka sieć: 40 marin, blisko 400 km.