Kopalnia innowacji

Pomorze to region, w którym młode biznesy mogą liczyć na wsparcie.

Publikacja: 14.12.2015 21:00

Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni to przykład ducha innowacji, jaki na dobre zakorzenił się na Pomor

Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni to przykład ducha innowacji, jaki na dobre zakorzenił się na Pomorzu

Foto: Blueye/Wikimedia Commons

Gdańsk od lat wspiera przedsiębiorczość i innowacyjne biznesy. Potwierdzeniem tego jest choćby nagroda dla miast najbardziej przyjaznych start-upom przyznana m.in. miastu Gdańsk przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na ubiegłorocznej edycji ICT Summit.

Przestrzeń do rozwoju

Małgorzata Jasnoch, szefowa Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter, wylicza szereg inicjatyw na rzecz rozwoju młodych biznesów. – Chodzi o te skierowane do najmłodszych i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mających na celu pobudzanie postaw proprzedsiębiorczych, ale też projekty wspierające dobrze rokujące pomysły, nie tylko w szybszym osiągnięciu celów biznesowych, ale również dotarciu na rynek globalny. Mamy też zupełnie innowacyjne rozwiązania na skalę krajową, jak np. Clipster, czyli stworzona przez Alfabeat i Starter unikalna przestrzeń do życia, tworzenia oraz rozwoju pomysłów i start-upów – wskazuje.

W tym roku w Gdańsku miała również miejsce organizowana przez ratusz i Starter pierwsza edycja międzynarodowej konferencji BeZee, skierowanej do nauczycieli i edukatorów, gdzie w roli innowatora edukacji wystąpił m.in. Peter Vesterbacka z Rovio, firmy, która stworzyła Angry Birds.

Miasto, za pośrednictwem Startera, realizuje szereg projektów skierowanych do start-upów. – W styczniu 20 innowacyjnych projektów w ramach prowadzonego przez nas programu akceleracyjnego Starter Rocket weźmie udział w wypełnionym warsztatami i spotkaniami z mentorami zjeździe rekrutacyjnym, tzw. Preparation Camp, do udziału w którym zaprosiliśmy m.in. Cathy White z londyńskiego akceleratora Seedcamp. Finalnie w projekcie, który potrwa pięć miesięcy, weźmie udział do siedmiu najlepiej rokujących start-upów – tłumaczy Małgorzata Jasnoch.

Czeka ich nie tylko kilkaset godzin mentoringu, doradztwa, szkoleń, warsztatów i networkingu biznesowego. Przede wszystkim powalczą o dofinansowanie do prawie 1 mln zł od polskich i zagranicznych inwestorów. Najlepsi zyskają także możliwość zdobycia 120 tys. dol. grantu technologicznego od Microsoftu i zaprezentowanie swojego rozwiązania podczas Demo Day – finału programu Starter Rocket, który będzie miał miejsce w czasie 10. edycji infoShare, konferencji gromadzącej inwestorów, startupowców i ekspertów z całego świata.

Starter, poza projektami kierowanymi do osób, które mają już pomysł na biznes, inspiruje i inicjuje spotkania z ekspertami, które mają na celu pomóc tym, którzy dopiero myślą o założeniu własnej działalności.

– Od czterech lat bierzemy udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który w tym roku przyciągnął ponad 1000 uczestników biorących udział w 13 wydarzeniach. Organizujemy również spotkania Creative Morning, podczas których zaproszeni goście i prelegenci dzielą się swoim doświadczeniem z uczestnikami, którzy mogą nawiązać cenne biznesowe kontakty – wyjaśnia prezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Miliony dla start-upów

Wśród ważnych inicjatyw realizowanych w Gdańsku warto wymienić m.in. konkurs „Go Creative. Biznes na start”, który pomaga osobom kreatywnym przekształcić ich pomysły w biznes. W ramach 13 edycji „Biznes na start” powstało w Gdańsku aż 129 nowych firm. Liczba start-upów w regionie nie jest jednak znana. Ciężko więc powiedzieć, czy Pomorze wyróżnia się na tle Mazowsza czy Małopolski.

– Polska scena startupowa w ogóle nie jest jeszcze zbyt dobrze udokumentowana, więc nie ma dobrego punktu odniesienia. Podjęliśmy próbę zbadania pomorskiego ekosystemu, tworząc projekt startupcity.info, gdzie w tym momencie mamy ponad 160 start-upów i organizacji wspierających ich rozwój. Liczba ta wygląda obiecująco – mówi nam Marcin Kowalik, partner zarządzający w Black Pearls VC.

Ten gdański fundusz w 2015 r. zainwestował ponad 9,7 mln zł w dziewięć projektów. – Zbliżamy się obecnie do zamknięcia kilku kolejnych, ważnych inwestycji na łączną kwotę prawie 11,7 mln zł. Finalizacja transakcji nastąpi jeszcze do końca tego roku. W portfolio mamy w tej chwili 26 spółek, około połowy z nich pochodzi z Pomorza – zaznacza Kowalik.

A region jest kopalnią projektów. Wśród trójmiejskich firm odnoszących sukcesy już globalne można wymienić np. UXPin, firmę Marcina Tredera i Marcina Kowalskiego, która pozyskała 5 mln dol. w Dolinie Krzemowej.

Gdańsk od lat wspiera przedsiębiorczość i innowacyjne biznesy. Potwierdzeniem tego jest choćby nagroda dla miast najbardziej przyjaznych start-upom przyznana m.in. miastu Gdańsk przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na ubiegłorocznej edycji ICT Summit.

Przestrzeń do rozwoju

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej