Awans miasta w prestiżowym rankingu

Kraków zajął ósmą pozycję wśród miast najlepszych dla międzynarodowych usług w prestiżowym rankingu Tholons Services Globalization City Index. Awansował w zestawieniu o jedną pozycję.

Publikacja: 26.04.2018 00:55

Biurowiec przy ul. Marii Konopnickiej

Biurowiec przy ul. Marii Konopnickiej

Foto: Rzeczpospolita

Kraków został uznany za doskonałe miejsce dla międzynarodowych usług ze względu na dostępność dobrych specjalistów, atrakcyjne warunki do prowadzenia biznesu, efektywność kosztową i wysoką jakość życia.

Zwycięzcą rankingu zostało indyjskie miasto Bangalore, a na kolejnych miejscach znalazły się Mumbaj, Delhi, Manila, Hyderabad i Sao Paulo. Warszawa zajęła 23. pozycję, Praga – 17. miejsce.

Jak oceniają autorzy raportu Tholons Services Globalization City Index, cyfryzacja jest obecnie kluczowym elementem w globalnych zmianach i przekształcaniu branż. W krajach będących liderami globalizacji usług, takich jak Indie, Filipiny, Europa Wschodnia, większość usług zostanie skomercjalizowana. Cyfrowa ekspansja firm i ich klientów z zapotrzebowaniem na nowe usługi, takie jak mobilność, analityka i bezpieczeństwo cybernetyczne, nie może być zrealizowana przy użyciu tradycyjnego modelu biznesowego.

Jak wynika z danych ABSL, w Krakowie w sektorze usług dla biznesu pracuje już 55,8 tys. osób. Miasto jest liderem w Polsce, zatrudniając blisko co czwartą osobę pracującą w tym sektorze w naszym kraju (w sumie 244 tys. etatów).

Warto podkreślić, że to nie jedyne sukcesy Krakowa w międzynarodowych zestawieniach. W rankingu dziennika „Financial Times” „fDi Polish Cities of the Future 2017/18″ stolica Małopolski została nagrodzona – jako najlepszy ośrodek regionalny – tytułem polskiego miasta przyszłości oraz wyro?z?niona pod wzgle?dem kapitału ludzkiego i stylu z?ycia.

Największą rolę w rozwoju Krakowa jako stolicy nowoczesnych usług pełni bogaty rynek talentów, do którego pracodawcy mają dostęp. Kraków to bowiem prężny ośrodek naukowy dysponujący liczną grupą wysoko wykwalifikowanych kadr dla wszystkich nowoczesnych sektorów gospodarki. Liczba uczelni wyższych, studentów i różnorodność kierunków studiów stanowią ważny miernik potencjału naukowego. Na intelektualny kapitał Krakowa składają się: 23 wyższe uczelnie, kadra naukowa (ponad 12 tys. osób, w tym niemal 1,5 tys. profesorów) oraz studenci. Liczba studentów wraz z uczącymi się na studiach podyplomowych, doktoranckich i eksternistycznych kształtuje się corocznie na poziomie ok. 180 tys. osób.

Miasto pomaga także początkującym. W ramach Krakowskiego Tygodnia Startupów w Krakowie odbywa się wiele szkoleń, konferencji oraz warsztatów dla młodych przedsiębiorców. Nie brakuje także prezentacji osiągnięć lokalnych przedsiębiorstw.

Szacuje się, że w działających w Krakowie centrach co roku przybywa do 10 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania – jeszcze w 2008 r. wszystkie krakowskie centra zatrudniały 12 tys. osób.

Działające w Krakowie firmy oferują praktycznie każdą usługę opisaną w katalogu PKD, poczynając od tzw. usług prostych, czyli księgowości i rachunkowości, HR poprzez zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, business analytics, projekty architektoniczne i prace konstrukcyjne, a na technologiach innowacyjnych, takich jak centra IT czy R&D oraz kreacje gier komputerowych, kończąc.

Usługi świadczone są w 30 językach, a ok. 10 proc. pracowników to obcokrajowcy. Wartość ekonomiczną całego sektora usług biznesowych szacuje się na 2 mld dol.

Opinia

Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta Krakowa

Kraków to miasto dumne zarówno ze swojej historii, kultury, świetnej bazy naukowo-akademickiej, jak i z pozycji lidera kontynentalnej Europy w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Ale cały czas staramy się dywersyfikować profil ekonomiczny stolicy Małopolski. Zależy nam, by rozwój nie był związany tylko z rosnącymi wskaźnikami czy liczbami, ale przede wszystkim, by postępował w zakresie jakościowym. Nasze miasto niewątpliwie przyciąga jak magnes wielki i mały biznes. Inwestują u nas instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, bardzo prężnie działają startupy – każda z tych branż i każdy z tych podmiotów, poczynając od jednoosobowej działalności gospodarczej, a kończąc na globalnych markach, umożliwiają miastu eksplorację nowych, dotąd raczkujących obszarów rozwoju. Na tym właśnie fundamencie chcemy zbudować przyszłość Krakowa. ©?

Kraków został uznany za doskonałe miejsce dla międzynarodowych usług ze względu na dostępność dobrych specjalistów, atrakcyjne warunki do prowadzenia biznesu, efektywność kosztową i wysoką jakość życia.

Zwycięzcą rankingu zostało indyjskie miasto Bangalore, a na kolejnych miejscach znalazły się Mumbaj, Delhi, Manila, Hyderabad i Sao Paulo. Warszawa zajęła 23. pozycję, Praga – 17. miejsce.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej