Innowacyjne obszary, dzięki którym polska gospodarka będzie rosła w siłę, wymagają szczególnej troski. Pieniędzy i pomocy merytorycznej im nie zabraknie – deklarują lokalne władze.
Od początku 2019 r. obowiązuje nowa lista 15 krajowych inteligentnych specjalizacji. Ich celem jest wsparcie tych innowacyjnych sektorów, które dla gospodarki są kluczowe. Na inwestycje stawiają też poszczególne regiony. Na razie za wcześnie, żeby przesądzać, czy inteligentne, regionalne specjalizacje sprawdzają się w praktyce. Gros inwestycji jest dopiero w trakcie realizacji, a na efekty – jak to zazwyczaj bywa z innowacjami – trzeba poczekać.
Na Pomorzu praca wre
Lokalne władze chętnie opowiadają o prowadzonych działaniach.
Dużo dzieje się m.in. na północy Polski. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego informuje, że w regionie zidentyfikowano osiem inteligentnych specjalizacji. Pierwszą są wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe. Specjalizacja ta dotyczy przedsiębiorstw wywodzących się z branży stoczniowej i metalowej. Drugim obszarem są zaawansowane wyroby metalowe, a kolejne to produkty drzewno-meblarskie, opakowania przyjazne środowisku, produkty inżynierii chemicznej i materiałowej. Ta ostatnia branża od lat plasuje się wśród wiodących sektorów w województwie zachodniopomorskim oraz odgrywa istotną rolę w polskiej gospodarce.