Unikatowe prace ze szkła powstały podczas letnich Dolnośląskich Warsztatów Szkła Artystycznego Eksperyment e-Glass Festival 2018 w Szklarskiej Porębie. To cykliczny projekt organizowany od 2008 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Jego uczestnikami tradycyjnie są artyści, designerzy i studenci z ASP – z Polski, Czech i Słowacji.
Przeważają artyści związani z Wydziałem Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, z którego pochodzą twórcy o międzynarodowej sławie.
Warsztaty odbywały się w Leśnej Hucie (Szklarska Poręba), w Hucie Szkła Kryształowego Julia (Piechowice), na terenie dawnej Huty Karlsthal – Stacji Turystycznej ORLE (Szklarska Poręba-Jakuszyce). A także w Czechach – w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej.
Teren Karkonoszy i Dolnego Śląska słynie z hutnictwa szkła. Jest to więc doskonałe miejsce na warsztaty, podczas których innowacyjne pomysły i techniki konfrontuje się z tradycyjnymi, nieraz odchodzącymi już w niepamięć technologiami. Organizuje się podczas nich pokazy dmuchania szkła przy użyciu tzw. pieca plenerowego, formowania szkła na palniku gazowym oraz technik witrażowych. Artyści mają możliwość eksperymentowania i realizacji nowych unikatowych lub użytkowych projektów.
– Szkło jest nieprzewidywalne, wymaga umiejętności kompromisu między projektem, wyobraźnią a możliwościami technicznymi, i nieraz szybkiej zmiany decyzji – mówi nam Mariusz Łabiński, wykładowca wrocławskiej ASP i uczestnik warsztatów. Efektem jego najnowszych eksperymentów jest instalacja z czarnego, nieprzejrzystego szkła, prezentowana na dziedzińcu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.