Choć Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych Przegląd NURT został powołany do istnienia w 1995 roku w Krakowie, to już od 1996 roku znalazł dom w Kielcach. Jego kolejne edycje stały się okazją do dorocznego podsumowania wszystkich telewizyjnych i filmowych form dokumentalnych. W tym roku nadesłano 158 filmów, 46 wyselekcjonowanych rywalizować będzie w konkursie.
Zostały one ułożone w dziewięć tematycznych prezentacji dotyczących takich problemów, jak: ludzie niepełnosprawni, artyści, sprawy społeczne – w każdym roku sekcje są układane w zależności od prezentowanych form dokumentalnych. Otwarciu festiwalu towarzyszyć będzie premierowy pokaz filmu „Amatorzy” zrealizowanego przez Gabrielę Pichler.
– Z roku na rok zgłaszanych jest coraz więcej filmów – cieszy się Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny NURT-u. – To oznacza zaufanie twórców. Nasz festiwal jest oryginalny, bo forma dokumentalna mieści mnóstwo gatunków powstających na skrzyżowaniu różnych mediów. Dziś, w tak szybko zmieniającym się świecie, żeby opowiedzieć o jakimś zjawisku, trzeba szukać nowej, najlepiej przedstawiającej go formy. Zdaniem Krzysztofa Miklaszewskiego w doborowym zestawie propozycji festiwalowych są trzy zasługujące na szczególną uwagę. „Powracająca fala” (reż. Michał Wiraszko) opowiada o słynnym festiwalu muzycznym w Jarocinie widzianym po latach oczami ludzi, którzy go kiedyś tworzyli. „Vater” (reż. Krzysztof Maćkowski) porusza brakiem refleksji i uczuć „poczciwego Niemca” bezkrytycznego wobec ojca – przestępcy nazistowskiego.
Głośny film „Dobra zmiana” (reż. Konrad Szołajski) jest udaną próbą bezstronnej filmowej relacji postaw i poglądów dwóch kobiet stojących po dwóch stronach politycznej barykady. Ten film stanowi fragment cyklu „Dobre zmiany”, w którym pokazany zostanie także m.in. reportaż „Miasto kobiet” (reż. Witold Szymczyk) ukazujący losy pozbawionych pracy łódzkich włókniarek po transformacji ustrojowej, a także „PGR – obrazy” (reż. Joanna Warecha) będące podróżą sentymentalną autorki do miejsca urodzenia.
Ciekawie zapowiada się prezentacja sekcji „Spojrzenia”, w której m.in. filmowy portret znanego i uznanego krakowskiego fotografika „Plewiński, spojrzenia” (reż. Katarzyna Kotula, Maciej Dźwigaj, Paulina Ibek), a także „12 cali” (reż. Wojciech Gostomczyk).