Chętnie realizuję nasadzenia w miejscach wskazanych przez mieszkańców, pod warunkiem że nie kolidują one z infrastrukturą nad- i podziemną – deklaruje Maria Kaczmarska, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi.
W Warszawie trwa sadzenie 106 tys. kwiatów na dziesięciu przystankach krańcowych komunikacji miejskiej. Licząc z tymi posadzonymi w zeszłym roku, wiosną na ponad 20 pętlach zakwitnie 180 tys. kwiatów. Pierwszy raz w historii na pętlach autobusowych i tramwajowych kwiaty pojawiły się pół roku temu – krokusy, żonkile i tulipany zakwitły na kilkunastu krańcowych przystankach, m.in. przy ul. Banacha, Kawęczyńskiej, przy pętli Wilanów.
W piątek, 26 października uczestnicy akcji „Partnerstwo dla Klimatu” posadzili 3 tys. drzew w białołęckim lesie. – Jesienne sadzenie drzew z dyplomatami stało się już tradycją. W tym roku sadziliśmy dęby, lipy, głogi, czereśnie, dzikie jabłonie – informuje stołeczny ratusz.
Soloodporne…
Jesienią Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi nasadzi 800 drzew, 1351 krzewów oraz 50 tys. roślin cebulowych. – Wybierane są gatunki drzew odporne na trudne warunki miejskie (m.in. sól), ale bardzo efektownie wyglądające w przestrzeni miejskiej i z nią współgrające np. buk pospolity, wiąz szypułkowy, brzoza brodawkowata, modrzew europejski, śliwa ałycza, lipa drobnolistna, grab pospolity – mówi Maria Kaczmarska. Koszt nasadzeń jesiennych to około 200 tys. zł.
Co roku w Łodzi drzewa są sadzone także przez Zarząd Inwestycji Miejskich – ponad tysiąc sztuk.