Jesień – tradycyjnie sezon grypowy. Z roku na rok liczba zakażeń wirusem jest coraz większa. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny od września 2017 r. w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy, a zarejestrowano ponad 5 mln zakażeń. Dla porównania w latach 2013/2014 było ich około 2 mln, czyli ponad połowę mniej.
Jedną ze skutecznych metod zapobiegania tej chorobie jest szczepienie. Osobom starszym, u których powikłania pogrypowe występują najczęściej, samorządy oferują darmowe zabiegi, a z roku na rok wydają coraz więcej na ten cel.
Kto jest seniorem?
Program szczepień realizowany jest w Kielcach od 13 lat. – Średniorocznie wydajemy od 300 do 400 tys. zł – mówi Anna Ciulęba, rzecznik prezydenta miasta.
Także Katowice finansują bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów od wielu lat. – Jest realizowany przyjęty uchwałą Rady Miasta Katowice na lata 2014–2020 „Program profilaktyki zachorowań na grypę Słoneczna Jesień”– mówi Dariusz Czapla, z katowickiego ratusza.
Podobnie jest w Lublinie, Łodzi, Warszawie, Olsztynie. W stolicy szczepieni są także pacjenci Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego oraz podopieczni noclegowni i schronisk, czyli osoby, u których do zainfekowania może dojść łatwo, a powikłania po zachorowaniu bywają groźne. Jak mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik ratusza w placówkach Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego, ze szczepień skorzysta w tym roku ponad 360 osób, a w 20 noclegowniach blisko 650 osób bezdomnych.