Boa dusiciele buszowały w mieście

Wyspecjalizowane patrole zajmujące się zwierzętami to najpopularniejsze jednostki straży miejskich. I coraz bardziej potrzebne, bo z każdym rokiem mają więcej pracy. A już w okresie urlopowym szczególnie dużo.

Publikacja: 29.07.2018 11:00

Funkcjonariusze patrolu muszą lubić, ale i rozumieć zwierzęta

Funkcjonariusze patrolu muszą lubić, ale i rozumieć zwierzęta

Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński

Strażnicy miejscy z warszawskiego Eko Patrolu – najstarszej, bo istniejącej w obecnej formie od 2006 r., najliczniejszej i najbardziej doświadczonej takiej jednostki w kraju – w tym roku odłowili m.in. 15 węży, w tym dwa boa dusiciele i pytona królewskiego.

W 2017 r. do stołecznej straży miejskiej wpłynęło 38 680 zgłoszeń dotyczących zwierząt, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 31 proc. więcej niż pięć lat temu. Stanowią one obecnie trzecią co do liczby zdarzeń – po naruszaniu przepisów ruchu drogowego i zakłócaniu porządku publicznego – kategorię spraw, którymi zajmuje się w Warszawie straż miejska. W ubiegłym roku Eko Patrol odłowił – to nowy rekord – prawie 11 tys. zwierząt, z czego ponad połowę stanowiły zagubione lub bezpańskie psy i koty. Co trzecie z odłowionych zwierząt trafiło do zoo, 29 proc. (psy i koty) przewieziono do schroniska Na Paluchu. Prawie co dziesiąty m.in. dzięki wszczepionym czipom trafił do właścicieli.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej