Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oceniła, że aplikacja jej miasta wygrała, ponieważ procentowało doświadczenie z walki o targi EXPO 2022. Ta impreza w zeszłym roku została przyznana Buenos Aires, Łodzi zabrakło do zwycięstwa kilku punktów.
– Nasza kandydatura i dokumenty, które przedstawiliśmy na EUSA Games 2022, były przygotowane już według najwyższych standardów. Udało się, mamy tę imprezę i bardzo się cieszę, ponieważ olbrzymia grupa młodych osób, na których nam szczególnie zależy, gdyż to oni podejmują decyzje o dalszym kształceniu, będzie mogła zapoznać się z naszym miastem – tłumaczyła w Radiu Łódź Zdanowska.
Sprytna propozycja
Łodzi udało się porozumieć z jedynym kontrkandydatem w wyścigu o EUSA Games 2022 – łączoną ofertą dwóch węgierskich miast Debreczyna i Miszkolca. – Przed przystąpieniem do formalnej prezentacji naszych wniosków doszło do podpisania memorandum o ścisłej współpracy pomiędzy Polską a Węgrami, dokładnie między polskim AZS i węgierskim MESF, na mocy którego Łódź miała ubiegać się o edycję 2022, a Węgrzy o edycję 2024 – tłumaczył w rozmowie z „Życiem Regionów” Przemysław Jagielski, prezes AZS Politechniki Łódzkiej. EUSA zaaprobowała memorandum, organizację kolejnych igrzysk przyznano Węgrom.
EUSA Games to największa impreza sportu akademickiego w Europie. Rywalizują w niej reprezentanci uczelni, a nie państw, jak w czasie uniwersjady czy akademickich mistrzostw świata (AMŚ). Porównując to do np. piłki nożnej, uniwersjady i AMŚ to studencki mundial, a EUSA Games i akademickie mistrzostwa Europy (te ostatnie są rozgrywane osobno w każdej dyscyplinie, co dwa lata, naprzemiennie z igrzyskami) to rozgrywki klubowe.
– Mam pełne przekonanie, że organizacja EUSA Games jest najlepszym przykładem realizacji strategicznych celów Politechniki Łódzkiej. W 2017 r. oddaliśmy największą inwestycję ostatnich lat – Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Zatoka Sportu. Znajduje się tam jedyny w regionie basen o wymiarach olimpijskich. Możemy się pochwalić także jedną z największych w Polsce ścianek wspinaczkowych. Otwierając Zatokę Sportu, oddaliśmy do użytku kuźnię talentów w dyscyplinach takich jak badminton, sztuki walki, squash. Część tego obiektu stanowią boiska, także piłkarskie. Ufam, że staną się także atrakcyjnym miejscem dla EUSA Games – mówił prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej podczas wystąpienia w Madrycie na zgromadzeniu ogólnym EUSA.