– Prąd do ogrzania domu w cenie węgla? To dziś możliwe, z zastrzeżeniem, że jest on prawidłowo ocieplony – mówi Grzegorz Lot, wiceprezes ds. sprzedaży na rynku masowym Tauron-Sprzedaż. Grupa Tauron oferuje klientom specjalne, niskokosztowe taryfy (Antysmog Plus), ale też kompleksową usługę systemu ogrzewania: od wyboru urządzeń spełniających normy emisji zanieczyszczeń (piece akumulacyjne, pompy ciepła, kotły na gaz lub ekogroszek), po pomoc w finansowaniu inwestycji i doradztwo pod klienta.
Jak podkreśla wiceprezes Lot, wynika to stąd, że Polacy i samorządy oczekują kompleksowych rozwiązań w zakresie ogrzewania pod ich indywidualne potrzeby.
Projekt Tauronu (Eko Tatry), który ma zmienić system ogrzewania polskich domów na ekologiczny bez wzrostu kosztów, wdraża gmina Zakopane, od lat borykająca się ze smogiem. Stolica Tatr, kiedyś w całości oparta na węglu z kopciuchów, ma dziś 1,2 tys. przyłączeń do geotermalnych źródeł, ale to rozwiązanie nie dla wszystkich. – Problemem dla części domostw są techniczne ograniczenia, rozproszona zabudowa – wyjaśnia Piotr Bąk, starosta tatrzański. Alternatywą dla nich mógłby być prąd.
Jednak jak przekonuje Grzegorz Rakoczy, członek spółki Stal Rakoczy, producenta kotłów c.o., węgiel ma przed sobą przyszłość. – Wiele złego zrobił brak norm dla urządzeń grzewczych. Dziś ten problem pokutuje, a węgiel można spalać dobrze, bez trucia środowiska – w kotłach V klasy – tłumaczy Rakoczy.
Jak podkreśla, np. Niemcy, którzy bardzo dbają o powietrze, ogrzewają domy także brykietami węgla brunatnego. – Rozwiązanie tkwi w piecu – mówi Rakoczy.