W 89 rozgrywkach krajowych drużyny śląskie wygrywały 31 razy. Ruch Chorzów i Górnik Zabrze po 14, Polonia Bytom – dwukrotnie, Szombierki Bytom raz. 1.FC Katowice, GKS Katowice, AKS Chorzów, GKS Tychy, Piast Gliwice zdobywały tytuł wicemistrzowski. A jest jeszcze Zagłębie Sosnowiec, również wicemistrz i czterokrotny zdobywca Pucharu Polski. To już formalnie Zagłębie Dąbrowskie, ale należy do Śląskiego Związku Piłki Nożnej czy to się kibicom po obu stronach Brynicy podoba, czy nie.
Przez dziesięciolecia śląski piłkarz traktowany był w polskim futbolu jak Brazylijczyk w światowym. Miejsce urodzenia dawało od razu przewagę. Wiadomo, że Ślązak był utalentowany, lepszy technicznie, ale nawet najwięksi indywidualiści potrafili współpracować dla dobra drużyny. Zdarzało się, że reprezentację Polski niemal w całości tworzyli zawodnicy urodzeni w cieniu śląskich kopalń i hut. Kiedy w roku 1964 w Warszawie Polska wygrywała z wicemistrzem świata Czechosłowacją, niemal cała drużyna wsiadła potem w pociąg do Katowic, bo prawie wszyscy tam mieszkali.
Kim jest Glik?
Coś się jednak zmienia. Dziś taka sytuacja nie wydaje się możliwa. W reprezentacji prowadzonej przez Adama Nawałkę stałe miejsce ma tylko trzech Ślązaków: Łukasz Piszczek, Kamil Glik i Arkadiusz Milik. Kiedy w roku 2013, za czasów Waldemara Fornalika kadra przegrywała z Anglią na Wembley, prezes PZPN Zbigniew Boniek wpadł podobno po meczu do szatni i w męskich słowach zwrócił się z pretensjami do środkowego obrońcy Glika: „Jaki ty Ślązak jesteś?” (w oryginale to brzmiało ostrzej).
Bo dla Bońka Ślązak stanowił synonim jakości. Jeśli ustępował przeciwnikowi pod względem sportowym, to nadrabiał walką, ambicją i cwaniactwem. Do takich partnerów w reprezentacji i przeciwników w lidze Boniek się przyzwyczaił. Nie wiadomo czy Glik wziął sobie do serca reprymendę, ale od tamtej pory jest jednym z najsilniejszych punktów naszej reprezentacji.
Niemal na każdym etapie, w każdej dekadzie w reprezentacji Polski występowali zawodnicy ze Śląska, tworzący jej historię. Nie było tak tylko w pionierskim okresie po odzyskaniu niepodległości. Kiedy w Krakowie i Lwowie od początku XX w. działały kluby sportowe, na niemieckim Górnym Śląsku nie było ich w ogóle. W okresie trzech powstań śląskich (1919, 1920, 1921) piłka nożna stała się spoiwem łączącym Polaków mieszkających w tej części kraju z macierzą.