Aktualizacja: 10.02.2025 13:12 Publikacja: 23.02.2018 12:00
„Operetka” Gombrowicza w reżyserii Andrzeja Dziuka.
Foto: Kronos Media
Stanisław Ignacy Witkiewicz, dramatopisarz, prozaik, malarz, fotograf, filozof i skandalista – najbardziej ekscentryczna postać w historii Zakopanego – obchodziłby 24 lutego 133 urodziny. Tego dnia 33 urodziny obchodzić będzie teatr, którego działalności Witkacy patronuje w stolicy Tatr. To jedyna profesjonalna scena działająca stale i ze stałym repertuarowym zespołem w polskich górach.
Śmiało można stwierdzić, że wyjątkowa w Europie. W praktyce oznacza to, że podczas pobytu w Zakopanem można inspirować się Witkiewiczem nie tylko jako wielbicielem gór i narciarzem, ale także artystą: po nartach można pójść na spektakl lub koncert. Bo teatr to „schronisko dla teatrałów”, czyli wszystkich ludzi odczuwających wciąż żywą potrzebę obcowania ze sztuką. Założyli go studenci i absolwenci wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie pod kierownictwem Andrzeja Dziuka. Chcieli być artystycznie samodzielni i wspólnie poszukiwać idei pokonujących bezwład instytucji kulturalnych lat 80. XX w.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Port Morski Police budzi zainteresowanie branży offshore – mówi nam Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Uwagę obserwatorów sceny politycznej przyciąga trwająca właśnie akcja referendalna we Wrocławiu. Ale nie tylko w stolicy Dolnego Śląska możliwe jest w tym roku referendum.
Od ponad miesiąca nie można starych ubrań, pościeli czy butów wyrzucać do odpadów zmieszanych. Mieszkańcy, zwłaszcza dużych miast, mają z tym problem.
Różnice w zarobkach w wielkich miastach są większe niż między regionami. Prowincja nie dogania centrum.
Województwo podlaskie ma najgorszy wynik w Polsce, jeśli chodzi o liczbę konsumentów, którzy ich dokonują. Jest też w grupie 20 regionów w UE, gdzie najmniej kupuje się online.
Polscy artyści nie ograniczają się już do klubów i większych sal – koncertują w halach i na stadionach. Tak będzie również w 2025 r.
60 dni – tyle zwolennicy referendum w sprawie odwołania Jacka Sutryka mają na zebranie podpisów w tej sprawie. Co przesądzi o ich sukcesie lub porażce?
Sołtysi integrują wiejskie społeczności, dbają o realizację inwestycji, a często sami nie dostają na to środków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas