Kres pamięci o czynie rewolucyjnym

Pomnik Czynu Rewolucyjnego noszący też nazwę pomnika Walk Rewolucyjnych postawiono wiele lat temu w centrum Rzeszowa. Wkrótce może stamtąd zniknąć, i to wbrew woli większości mieszkańców. Powód? Ustawa dekomunizacyjna.

Publikacja: 21.01.2018 20:30

Agata Łukaszewicz

Agata Łukaszewicz

Foto: Fotorzepa / Waniek Ryszard

Od samego początku pomnik wzbudzał liczne kontrowersje i różne skojarzenia. W stylizowanych liściach lauru jedni widzieli ośle uszy, inni mieli bardziej nieprzyzwoite skojarzenia. Faktem jest, że niemal raz na rok, zwłaszcza na wiosnę, pomnik przeżywa ciężkie chwile. Do tej pory najczęściej za sprawą prawicy, która chciała go zburzyć, bo kojarzy jej się nie z historią miasta, lecz z komunizmem. Teraz ciężkie chwile przyniosła ustawa, za sprawą której z miast i wsi zniknąć mają pomniki upamiętniające m.in. komunizm. Problem w tym, że 90 proc. mieszkańców Rzeszowa, choć do komunizmu im daleko, chce, by pomnik pozostał tam, gdzie stoi – tak przynajmniej wynika z sondy przeprowadzonej w mieście.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10