Projekt zakłada budowę blisko 30 modeli edukacyjnych, które uzupełnią letnią ofertę muzeum. Pozwolą na zbadanie natury poślizgu, spojrzenie na świat przez soczewki lodowe wreszcie stwierdzenie, czy brudny lód rzeczywiście topi się szybciej.
Ogród Lema
Zimowe eksponaty uzupełnią działający od 2007 roku Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, stanowiący sześciohektarowy wycinek Parku Lotników Polskich. Urządzenia działające obecnie od kwietnia do października przybliżają zjawiska optyczne i akustyczne, oswajają z mechaniką i hydrostatyką. Dla przyszłych geologów wybudowano Geo-gródek (złożony ze skał, których cechą wspólną jest obecność w architekturze Krakowa), a całość wizyty uprzyjemnia obecność aromatycznych roślin, które mają za zadanie uświadomić, że zapach może przywołać wspomnienia sprzed wielu lat. Goście mają także do przejścia zielony Lem-birynt ukwiecony cytatami z twórczości Stanisława Lema.
Jak informuje Aleksandra Błaszczak, kierownik działu promocji MIM, od 20 kwietnia do 31 października ogród odwiedza blisko 100 tysięcy gości. Pora na wydłużenie sezonu.
– Zależało nam, aby oferta Ogrodu Doświadczeń, który aktualnie zaprasza gości od wiosny do późnej jesieni, była wzbogacona o atrakcje zimą – podkreśla dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój.