Najbardziej zaawansowane prace są w Białej Podlaskiej. To pierwsze miasto w Polsce, które przystąpiło do programu, którego celem jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Mieszkanie+ skierowane jest głównie do osób, których dochody są za niskie, aby otrzymać kredyt hipoteczny, ale z drugiej strony za wysokie, aby przysługiwało im prawo do mieszkania komunalnego i socjalnego.
W Białej Podlaskiej wybudowano już trzy bloki ze 186 mieszkaniami. Mają powierzchnię od 40 do 55 mkw. W lutym ma być znana liczba osób, które je zasiedlą. Wybrani otrzymają klucze w maju, po zakończeniu prac wykończeniowych w lokalach. Czynsz oszacowano na 12 zł/mkw.
Władze miasta szukają już gruntów pod budowę kolejnych bloków. – Wiąże się to ze zmianą własności, a czasami ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej.
Gminy zmieniają plany
Akces do programu zgłosiły też władze Świdnika, które chcą wybudować około 100 mieszkań o powierzchni od 30 do 65 mkw. Pierwszeństwo otrzymania mieszkania będą miały rodziny wielodzietne. Ważnym czynnikiem będzie też kryterium dochodowe, gdyż najemcy muszą być w stanie utrzymać te lokale mieszkalne. Tym bardziej że każdy z nich będzie miał do wyboru również opcję dojścia do własności. Władze Świdnika podkreślają, że będą preferować osoby, które są związane z miastem poprzez pracę lub zameldowanie oraz płacą podatki w Świdniku.
96 mieszkań powstanie też w Zamościu. Samorząd przeznaczył na to dwie, półhektarowe działki przy ul. Parkowej. Powstaną tam trzy bloki, w każdym będą 32 mieszkania. – Wkrótce powołana zostanie spółka celowa z udziałem miastem, która zajmie się budową mieszkań. Przewidujemy, że lokatorzy wprowadzą się do nich za jakieś 2,5 roku – mówi Tomasz Kossowski, dyr. Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Zamościu.