W 2014 roku firma uczestniczyła w misji do Miami na Kongres Hemisferyczny, organizowanej przez Urząd Marszałkowski. Tam nawiązano kontakt z meksykańskim partnerem. – To przykład na to, że misje służą lubuskim przedsiębiorcom do zdobywania nowych rynków – komentuje marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
Spółka AMP powstała w 2004 roku. Jej głównym urządzeniem eksportowym jest hybrydowy piec próżniowy do nawęglania i azotowania plazmowego, wykorzystywany m.in. w badaniu wytrzymałości części mających zastosowanie w technologiach lotniczych i kosmicznych. Meksykańskie centrum, do którego trafiło urządzenie z Zielonej Góry, powstało kosztem 6,5 mln dol. Wkrótce zostanie otwarte przez prezydenta Republiki Meksyku Enrique Pena Nieto.
AMP jest również dostawcą urządzeń do obróbki cieplnej metali, lutowania, spiekania dla branży lotniczej, firm z branży narzędziowych, samochodowych, elektrotechnicznych itp. Działalność i sukces przedsiębiorstwa wpisują się w szerszy kontekst wsparcia dla branży kosmiczno-lotniczej w Lubuskiem.
– Z naukowego punktu widzenia, a także nowoczesnych technologii, są w województwie firmy mające potencjał w lotnictwie, np. Hertz Systems realizująca zlecenia dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Duża część wyspecjalizowanych kadr, która funkcjonuje w tej firmie oraz w innych oferujących zaawansowane produkty, to absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współpracujemy z nimi w dziedzinie automatyki i innych. Ale w sektorze lotniczym mamy więcej sukcesów, ostatnio opatentowaliśmy rozwiązanie z dziedziny kryptografii, które jest dużym osiągnięciem, jeżeli chodzi o bezpieczne przesyłania danych. Patent został przekazany na własność do Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. Cieszy się zainteresowaniem środowiska lotniczego. Zatem potencjał zalążkowy mamy – mówi nam prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego.