Do tworzenia wykazu inteligentnych specjalizacji dla poszczególnych regionów zachęca Komisja Europejska w związku z polityką spójności i preferencjami, jakie przysługują firmom działającym w ramach określonych branż i naukowcom kooperującym z biznesem.
Wykaz ośmiu Inteligentnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego określony został w dwóch uchwałach: z czerwca i września 2016 r. Do specjalizacji regionu zaliczono: wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe, zaawansowane wyroby metalowe, produkty drzewno-meblarskie, opakowania przyjazne środowisku, produkty inżynierii chemicznej i materiałowej, nowoczesne przetwórstwo rolno-spożywcze, multimodalny transport i logistyka, produkty oparte na technologiach informacyjnych.
Jednym z lepiej funkcjonujących sektorów jest drzewno-meblarski. Bardzo dobrym przykładem współdziałania w tworzeniu wartości dodanej jest zagłębie drzewno-meblarskie, które powstało w Szczecinku i okolicach. Będący ostoją ośrodka Kronospan ma tam trzy zakłady produkcyjne zatrudniające łącznie około 1000 osób.
– Kooperację między przedsiębiorcami dodatkowo integruje Szczecinecki Klaster Meblowy, który skupia firmy działające w sektorze drzewnym – mówi „Rzeczpospolitej” dr inż. Michał Bak, dyrektor ds. badań i rozwoju w Kronospanie.
Kronospan wspólnie z Politechniką Koszalińską i władzami samorządowymi utworzył Zamiejscowy Wydział Przemysłu Drzewnego z kierunkiem inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym.