Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.07.2025 06:38 Publikacja: 18.12.2017 00:00
Wydatki na badania i rozwój są na Podkarpaciu jedne z wyższych w kraju.
Foto: shutterstock
„Kongres 590″, który odbył się w Rzeszowie 16–17 listopada, obfitował głównie w uniwersalną tematykę m.in. dotyczącą wspierania badań i rozwoju w skali ogólnopolskiej, ale nie zabrakło typowo podkarpackich kontekstów. Bodaj największą ekspozycją w czasie wydarzenia była ta zorganizowana przez Fundację Startup Poland i lokalne środowisko startupowców. – Klientem mojego startupu jest np. Skanska. Prezentujemy możliwość wdrożenia do firm produkcyjnych czy biurowców systemu optymalizacji zużycia energii. Ale są też inne ciekawe pomysły, koledzy z Rzeszowa robią startup o nazwie Wise Glass służący do obserwacji użytkownika korzystającego z komputera, jego reakcji na reklamy – mówi „Rzeczpospolitej” Dominik Ciurko, pomysłodawca startupu JITIV, uznawanego za jeden z bardziej obiecujących na Podkarpaciu. – Uczyniliśmy przez lata duży postęp, jeżeli chodzi o programy wsparcia. Szczególnie pomaga nam Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Chcemy jednak skorzystać z regionalnych programów operacyjnych,niestety np. na Podkarpaciu spotykamy się z dużą biurokracją. Dobrze nam się układa współpraca z ośrodkami naukowymi, choć akurat z najsławniejszą w regionie Politechniką Rzeszowską nie współpracujemy. Dla nas dotacje to finansowanie ryzyka związanego z rozwojem – mówi nam dr inż. Michał Bak, dyrektor ds. rozwoju w Kronospanie, który na Podkarpaciu ma dwa zakłady produkcyjne. Kronospan produkuje między innymi płyty drewnopochodne dla sektora meblarskiego. Firma ma ponadprzeciętne nakłady na cele badawczo-rozwojowe.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas