W Rankingu Samorządów wyróżniamy tych włodarzy, którzy w oparciu o zdrowe finanse publiczne starają się w sposób najbardziej efektywny zaspokajać potrzeby mieszkańców i lokalnej przedsiębiorczości. Śląskie samorządy doskonale wpisują się w te kryteria, w tegorocznej edycji rankingu (na ponad 200 sklasyfikowanych samorządów) znalazło się ich aż 28. Bielsko-Biała zajęła drugą pozycję w kategorii miast na prawach powiatu, a Gliwice – 7., Ożarowice zajęły zaś 4. miejsce w kategorii gmin wiejskich.
Szczególnie dobrze śląskie samorządy wypadają w kategorii budowy kapitału społecznego. – Od kilkunastu lat staramy się poprawiać jakość życia naszych mieszkańców i przyciągać nowych, stwarzając im jak najlepsze warunki do życia – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Zresztą nasze hasło promocyjne brzmi: „Tychy – dobre miejsce”, i wielu tyszan się z nim identyfikuje. Prezydent jednym tchem wylicza całą masę inwestycji, które służą realizacji tego celu – w transport publiczny, drogi, przestrzeń miejską, energooszczędne rozwiązania czy walkę ze smogiem.
– Kolejnym ważnym tematem jest polityka senioralna. Niedawno kupiliśmy teren pod budowę domu pomocy społecznej, rozpoczęliśmy także tworzenie centrum usług społecznościowych. Znajdą się w nim m.in. mieszkania komunalne, mieszkania chronione, sala do rehabilitacji i świetlica – podkreśla Dziuba.
Szerokim zakresem inwestycji chwali się też Klemens Podlejski, burmistrz gminy Żarki. – W poprzednim etapie finansowania unijnego pozyskane środki zostały skierowane na termomodernizację obiektów publicznych, wymianę źródeł ciepła i remont szkół, przychodni, a także rozbudowę sieci kanalizacji, dróg czy ścieżek rowerowych – wymienia. W nowym rozdaniu funduszy UE to kolejne projekty OZE – montaż solarów, pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych na prywatnych posesjach, a także remont mieszkań socjalnych czy rewitalizacja obszaru i domów w Żarkach.