W listopadzie w opolskim urzędzie marszałkowskim podpisane zostały ostatnie umowy wsparcia inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową sieci kanalizacyjnej i sanitarnej na wsiach. Do gmin i firm trafi 7,33 mln zł wsparcia na zakwalifikowane projekty.

– Nabór na takie inwestycje był jeszcze w roku 2016. W czerwcu tego roku, po wypełnieniu wszystkich wymogów formalnych, podpisaliśmy 27 umów na około 44 mln zł – mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa, cytowany przez portal urzędu marszałkowskiego.

– Niestety, wtedy na kilka projektów zabrakło pieniędzy, ale udało nam się je uzyskać i teraz podpisujemy pozostałe umowy – dodał Antoni Konopka.

Przyznał, że zainteresowanie dofinansowaniem budowy wiejskich sieci kanalizacyjnych było tak duże, że nie dla wszystkich chętnych wystarczyło pieniędzy w programie na lata 2014–2020. Andrzej Konopa liczy więc, że brakujące miliony znajdą się w kolejnym unijnym programie.

Ten popyt wiejskich gmin na dotacje do budowy kanalizacji nie dziwi: z systemu odprowadzania ścieków korzysta na Opolszczyźnie 72 proc. mieszkańców terenów wiejskich. A więc 28 proc. mieszkańców wsi wciąż jest kanalizacji pozbawionych.

W tym roku gospodarka wodno-ściekowa na Opolszczyźnie zyskała jednak poważny zastrzyk finansowy. I to nie tylko na kanalizację, ale też na budowę oczyszczalni ścieków i wodociągów.

W sumie gminy złożyły 39 wniosków o przyznanie dofinansowania projektów o wartości całkowitej 116,7 mln zł. Ponad połowę te kwoty sfinansuje Unia – 62,1 mln zł. Powstanie za to m.in. 299 przydomowych oczyszczalni.

Tomasz Karaczyn, kierujący departamentem programów rozwoju obszarów wiejskich urzędu marszałkowskiego, wyjaśnił, że tego typu oczyszczalnie powstają tam, gdzie nie ma szans na system kanalizacyjny.

Najczęściej na terenach trudnych geologicznie, oddalonych od prowadzonych nitek kanalizacji oraz w miejscach, gdzie przeważa rozproszona zabudowa – na koloniach czy w samotnych posesjach. Dla mieszkających tam ludzi taka mała oczyszczalnia to jedyny sposób na nowoczesną łazienkę w domu.