Kolejny obszar to „Nasza cywilizacja”, czyli wszystko to, co ludzie wytworzyli, korzystając ze swoich umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp. Ostatni obszar „My, ludzie” będzie dotyczyć funkcjonowania organizmu człowieka, jego zmysłów, anatomii i fizjologii procesów poznawczych, rozumu – logicznego myślenia. – Wybrana do eksponowania wiedza naukowa i techniczna prezentowana będzie z punktu widzenia człowieka – jego organizmu żyjącego w otaczającym świecie naturalnym, który jest poznawany, użytkowany oraz opisywany za pomocą narzędzi i zdobyczy cywilizacyjnych – tłumaczy Daniel Kozik. Podkreśla, że ta idea zostanie dopasowana do kontekstu regionalnego z wyeksponowaniem walorów regionu: przemysł, bioróżnorodność, klimat, krajobraz, zasoby naturalne. – Każda z regionalnych, inteligentnych specjalizacji wpisuje się w co najmniej dwa zdefiniowane „makroobszary”. Tak skonstruowana ekspozycja może być modyfikowana, rozwijana i rozbudowywana o nowe obszary podczas funkcjonowania ośrodka – tłumaczy urzędnik.
PCN będzie funkcjonować jako instytucja kultury województwa podkarpackiego lub ewentualnie jako samorządowa instytucja kultury współorganizowana przez więcej samorządów, co umożliwiłoby lepsze wykorzystanie potencjału ośrodka i rozłożenie ciężarów finansowania działalności.
Znaczenie projektu
Centrum Nauki będzie jednym z najważniejszych projektów w sferze edukacji i popularyzacji nauki na Podkarpaciu.
– Instytucja stanie się narzędziem edukacji nieformalnej, popularyzującej naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa – opowiada Daniel Kozik.
Placówka ma rozbudzać zainteresowania nauką, inicjowanie i prowadzenie dyskusji na tematy naukowe, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz wspieranie systemu szkolnictwa.
Centrum Nauki będzie też popularyzowało wiedzę naukową i techniczną w regionie, przede wszystkim poprzez interaktywną prezentację wybranych zagadnień. – Oferta edukacyjna placówki umożliwi przekrojowe i atrakcyjne przekazywanie interdyscyplinarnej wiedzy naukowej w takich dziedzinach, jak lotnictwo, kosmonautyka, informatyka, motoryzacja oraz jakość życia – inteligentne specjalizacje regionu – wylicza urzędnik Kozik.