Trudno określić dokładną liczbę startupów na Pomorzu Zachodnim. Z pewnością jest ich ponad 100. Sam Technopark Pomerania, jedna z czołowych instytucji ekosystemu w regionie, jest siedzibą dla 60 przedsiębiorstw czy projektów. Maciej Jankowski, ambasador Fundacji Startup Poland w województwie, w raporcie „Polskie startupy. Raport 2017″ podaje, że w regionie tylko w sektorze IT działa 4000 firm zatrudniających kilka tysięcy specjalistów. Poważna część spośród najmniejszych projektów IT to startupy. Tak liczne grono startupowców z wysokim potencjałem wzrostu wymaga instytucji otoczenia biznesu, których na Pomorzu Zachodnim nie brakuje, choć oczywiście regionowi daleko do Mazowsza czy Małopolski.
Pieniądze i aniołowie
Województwo ma kilka funduszy finansujących projekty startupowe: Pomeranus Seed, IQ Pomerania, a w ramach sieci Amber startupy korzystają z pomocy kilku aniołów biznesu. – Mamy kilka sukcesów w postaci wysoce rentownych wyjść inwestycyjnych z zachodniopomorskich firm. To między innymi FinPack, przedsiębiorstwo założone przez absolwentów Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy stworzyli oprogramowanie dla pośredników finansowych ułatwiające proces przyznawania kredytów. Byli numerem jeden w kraju wśród dostawców dla biur pośrednictwa, mając w portfolio klientów znanego pośrednika OpenFinance. Ich inwestorem został Morizon z branży nieruchomości, znany z NewConnect. Projekt świetnie integrował się z podstawowym zajęciem Morizona, czyli sprzedażą mieszkań – mówi „Rzeczpospolitej” Tomasz Łasecki z zespołu inwestycji kapitałowych Pomeranus Seed. Do dzieci funduszu kapitału zalążkowego należą także spółki: Clochee, która produkuje kosmetyki organiczne, wspieram.to, czyli obok polakpotrafi.pl największa platforma crowdfundingowa w kraju, z której zrodziła się już cała grupa projektów, czy owoc naukowców z ZUT, firma Aerobits ze Szczecina. Aerobits pracuje nad projektem mającym uniemożliwić zderzenia dronów z samolotami pasażerskimi. Startupy w województwie mogą też korzystać z wielu funduszy poręczeniowych czy pożyczkowych, zarządzanych przez państwowe agencje. Regionalnym sukcesem jest wejście akceleratora Sebastiana Kulczyka w projekt Tidio, jeden z wyróżniających się spośród zachodniopomorskich startupów. W ramach programu InCredibles wybrano pięć startupów spośród 426 zgłoszonych. Tidio oferuje komunikator dla małych i średnich przedsiębiorstw do rozmów z klientami.
Pomoc klastru
W regionie z dobrych opinii wśród przedsiębiorców słyną Stowarzyszenie Klaster ICT Pomorze Zachodnie, czyli klaster.it, oraz Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny sp. z o.o., czyli Technopark Pomerania.
– Klaster pomaga nam pozyskiwać klientów czy partnerów do realizacji projektów tudzież specjalistów na rynku pracy. Jesteśmy małym startupem i w tej chwili działamy bardziej lokalnie. Nasz zespół liczy pięć osób.
W Technoparku Pomerania wynajmujemy biuro na preferencyjnych warunkach, korzystamy też z bliskości innych firm, wymieniając wiedzę, spostrzeżenia, uczestnicząc razem w różnych eventach – mówi nam Julia Wróblewska ze spółki Wellserved, jednego z wyróżniających się na Pomorzu Zachodnim startupów według Fundacji Startup Poland. Wellserved opracowało aplikację służącą między innymi do składania zamówień w hotelach czy restauracjach.