Do grona czołowych podlaskich innowatorów należą Anima, Protocut z projektem Hermes, RiftCat, UpLogic oraz Visualpromo. Poza tym uhonorowano spółki z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Doceniono między innymi projekt robota, który sprawdza czystość lotniska, system do uprawy wertykalnego ogródka, wirtualny hologram interaktywnej hostessy, lustro reklamowe dopasowujące treści do użytkowników. Jury wybierało laureatów spośród 44 firm startupowych, które zgłosiły się do konkursu z własnej inicjatywy. Nagrody wręczono podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
Spółka Protocut, założona specjalnie dla prowadzenia i finansowania projektu Hermes, jest na dość wczesnym etapie startupowej przygody, dopasowuje model biznesowy i produkt do potrzeb rynku. Hermes to hybrydowa przystawka do napędu wózka inwalidzkiego, ułatwiająca poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Pojazd może być napędzany ręcznie, poprzez mechanizm korbowy zawarty w kierownicy, lub dzięki programowalnemu silnikowi elektrycznemu z systemem odzyskiwania energii podczas hamowania. Założyciele firmy próbują sfinansować projekt własnymi siłami.
– Na razie jesteśmy na etapie prototypu, który udostępniamy osobom niepełnosprawnym, od których oczekujemy informacji zwrotnych. Uruchamiamy również platformę crowdfundingową, by zebrać pieniądze na prototyp do produkcji – mówi „Rzeczpospolitej” Hubert Gudalewski, współwłaściciel Protocut. Projekt powstał w latach 2014–2015, kiedy założyciele firmy byli jeszcze studentami. Dziś muszą się mierzyć między innymi z biurokracją w sektorze medycznym, ale znaleźli pomysł na jej obejście.
– Chcemy, żeby Hermes był klasyfikowany jak rower trójkołowy, wtedy będziemy zobowiązani do przestrzegania jedynie przepisów o ruchu drogowym, a urządzenie będzie dostępne dla ludzi ubogich czy średniozamożnych, będzie bowiem kosztowało około 30 tys. zł, a nie kilkaset tysięcy. Takie koszty generuje proces certyfikacji w sektorze medycznym – zdradza Gudalewski. Wschodni Kongres Gospodarczy z nagrodą dla startupów wzbudził zainteresowanie przedsiębiorców Hermesem. Autorzy projektu uzyskali informacje o możliwych źródłach finansowania, a także mentoring od starszych stażem, część wyraziła zainteresowanie dokapitalizowaniem przedsięwzięcia.