Książki w dobrym towarzystwie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie za trzy lata może przeprowadzić się do nowej siedziby. A jeszcze w tym roku otworzy oddział w ratuszu.

Publikacja: 01.10.2017 23:30

Biblioteka Dworcowa działa w Lesznie od stycznia

Biblioteka Dworcowa działa w Lesznie od stycznia

Foto: powiat leszczyński

Już dzisiaj dużo się dzieje w książnicy, która nosi imię znanego pisarza Stanisława Grochowiaka. We wrześniu otworzono tam nowy pokój patrona, który jest wyposażony w meble z lat, w których żył poeta. W pracach nad aranżacją udział brali m.in. znany leszczyński antykwariusz Janusz Skrzypczak, Stanisław Kordylas oraz Zofia Skrzypczak-Czekajło.

Mało kto pamięta, że Stanisław Grochowiak urodził się w Lesznie. Tu chodził do podstawówki, tu skończył liceum i rozpoczął pierwszą pracę. Dopiero później wyjechał z miasta. Ale ono pamięta o nim. W Lesznie już od trzech lat odbywa się festiwal „Miasto Grochowiaka”. W tegorocznej edycji odbyła się m.in. akcja poetycka „Nie było lata”. Rafał Śpiewak, który był wystylizowany na poetę, i Teatr Agrafka spacerowali po leszczyńskim deptaku, wstępowali do okolicznych sklepów, rozmawiali z mieszkańcami. W Galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP), odbył się koncert zespołu Byle bez Prądu, a także panel dyskusyjny „Menuet z poetą”, podczas którego dyskutowano o Grochowiaku, a w miejscowej galerii handlowej wydawano paragony z fragmentami poezji leszczyńskiego poety.

Na początku listopada zostanie otwarta Biblioteka Ratuszowa. – To będzie czytelnia połączona z restauracją w siedzibie Urzędu Miasta – mówi Krzysztof Taciak z MBP. Będzie można tam wypożyczyć książkę, przeczytać prasę, napić się kawy czy przyjść na koncert. Przed południem Biblioteka Ratuszowa będzie działać głównie z myślą o seniorach. Popołudniami można będzie posłuchać dobrej muzyki. W soboty zaplanowano koncerty na żywo.

Od stycznia z kolei działa Biblioteka Dworcowa – na stacji PKP. – To nie jest zwyczajna filia, ale takie centrum kultury i informacji turystycznej. Na miejscu można przeczytać książkę, skorzystać z komputera. Odbywają się tam też wystawy – wylicza Taciak.

Leszno nie jest jedynym miastem w Polsce, gdzie biblioteka wychodzi do podróżnych. W Rumi na Pomorzu, w odremontowanym dworcu PKP, działa od ponad trzech lat Stacja Kultura z biblioteką oraz lokum dla organizacji pozarządowych. W ubiegłym roku obiekt został uznany za najpiękniejszy tego typu na świecie.

Wracając do Leszna, jest duża szansa, że samorząd miasta otrzyma unijne dofinansowanie na modernizację budynku przy placu Metziga, do którego przeniesie się biblioteka. O tym, że książnica potrzebuje nowej siedziby, mówi się w Lesznie od lat. Dwa lata temu pojawił się pomysł, aby bibliotekę przenieść do budynku po Zespole Szkół Ochrony Środowiska. Jego modernizacja pod potrzeby książnicy ma kosztować ok. 25 mln zł. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, na miejscu będą nie tylko czytelnie i wypożyczalnie książek, ale też np. powierzchnie ekspozycyjne, muzeum drukarstwa, pokój Stanisława Grochowiaka, pracownia poligrafii czy stanowiska komputerowe. Dyrekcja biblioteki szacuje, że inwestycja powinna być gotowa w 2020 roku.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Archiwum
Innowacje wkraczają na miejskie przejścia dla pieszych