Aktualizacja: 11.11.2024 04:37 Publikacja: 01.10.2017 23:30
Biblioteka Dworcowa działa w Lesznie od stycznia
Foto: powiat leszczyński
Już dzisiaj dużo się dzieje w książnicy, która nosi imię znanego pisarza Stanisława Grochowiaka. We wrześniu otworzono tam nowy pokój patrona, który jest wyposażony w meble z lat, w których żył poeta. W pracach nad aranżacją udział brali m.in. znany leszczyński antykwariusz Janusz Skrzypczak, Stanisław Kordylas oraz Zofia Skrzypczak-Czekajło.
Mało kto pamięta, że Stanisław Grochowiak urodził się w Lesznie. Tu chodził do podstawówki, tu skończył liceum i rozpoczął pierwszą pracę. Dopiero później wyjechał z miasta. Ale ono pamięta o nim. W Lesznie już od trzech lat odbywa się festiwal „Miasto Grochowiaka”. W tegorocznej edycji odbyła się m.in. akcja poetycka „Nie było lata”. Rafał Śpiewak, który był wystylizowany na poetę, i Teatr Agrafka spacerowali po leszczyńskim deptaku, wstępowali do okolicznych sklepów, rozmawiali z mieszkańcami. W Galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP), odbył się koncert zespołu Byle bez Prądu, a także panel dyskusyjny „Menuet z poetą”, podczas którego dyskutowano o Grochowiaku, a w miejscowej galerii handlowej wydawano paragony z fragmentami poezji leszczyńskiego poety.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Po zauważalnym boomie na hulajnogi w latach 2021–2022 do łask wróciły miejskie rowery publiczne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba w Polsce wzrosła o niemal 29 proc., z poziomu 21 tys. w 2023 r. do niemal 28 tys. w br.
Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.
W Poznaniu jest ponad 400 kilometrów infrastruktury, po której mogą poruszać się rowerzyści.
Trwa realizacja największej inwestycji w obszarze zdrowia w historii samorządu województwa. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny. Nowy szpital przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Rowerowe połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie.
Trzykrotne zwycięstwo Białej Podlaskiej w rowerowym wyścigu o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to fenomen. Maluchy ze żłobków, uczniowie, seniorzy, grupy powstałe w instytucjach i zakładach pracy – w czerwcu już po raz trzeci rowerowa społeczność miasta wykręciła rekord: tym razem to 1 mln 441 tys km!
Województwo małopolskie to niekwestionowany lider turystyki rowerowej w Polsce i pionier w budowie ścieżek rowerowych na wałach rzek.
Samorządy odegrają kluczową rolę we wdrażaniu strategii migracyjnej – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas