Zagraniczny biznes wybiera Opole

Coraz więcej firm zagranicznych inwestuje i tworzy miejsca pracy w stolicy Opolszczyzny. I nie są to firmy małe i z bliskiego sąsiedztwa.

Publikacja: 25.09.2017 22:30

Stolica regionu magnesem dla inwestorów.

Stolica regionu magnesem dla inwestorów.

Foto: materiały prasowe

Opolanie mogą wybierać w ofertach pracy. Coraz więcej inwestorów zagranicznych, a także polskich, decyduje się na biznes w tym mieście. W połowie września działalność zainaugurowała firma Stefanini z Brazylii. Działa globalnie, dostarczając biznesowi kompleksowe usługi outsourcingowe IT.

Firma istnieje od 30 lat, od dekady jest w Polsce, a dokładniej w Krakowie, gdzie mieszczą się dwa biura zatrudniające jest ok. 200 osób. Obsługują w 12 językach przedsiębiorstwa z różnych krajów.

Fakt, że Brazylijczycy na swoją drugą polską siedzibę wybrali właśnie stolicę Śląska Opolskiego, nie był przypadkiem. Jest efektem strategii władz miasta mającej na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestorów z całego świata.

Analiza rynków – nie tylko europejskich – przeprowadzona przez Stefanini wykazała, że ze względu na wysoki poziom znajomości języka niemieckiego Opole jest najlepszą lokalizacją do obsługi klientów niemieckojęzycznych.

Jak przyznali podczas spotkania w ratuszu przedstawiciele brazylijskiego inwestora, duże znaczenie przy wyborze Opola miało też szybkie tempo rozwoju miasta, jakość i elastyczność rynku nieruchomości. Ważne okazało się też pozytywne nastawienie opolskich włodarzy do współpracy z nowymi inwestorami. Potwierdza to prezydent Arkadiusz Wiśniewski: – Cieszę się, że do firm z wielu krajów europejskich, a także USA i Chin, które przekonały się, że warto inwestować w naszym mieście, teraz dołącza globalny potentat z Ameryki Południowej. Okazaliśmy się bardziej atrakcyjni od wielu miast z całego świata! Po Krakowie jesteśmy drugim miastem w Polsce wybranym przez tę firmę. To m.in. efekt nieustannie świetnej współpracy Opola ze środowiskiem akademickim, która procentuje przy każdorazowym zainteresowaniu biznesu naszym miastem.

W tym roku nie tylko Brazylijczycy zdecydowali się zainwestować w Opolu. IAC Group, międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej z siedzibą w Luksemburgu, będzie produkował w Opolu podzespoły do aut klasy premium. Zatrudnienie docelowo wyniesie 550 osób, a koszt inwestycji – 80 mln zł. IAC ma zakłady m.in. w Belgii, Szwecji, Czechach, na Słowacji, w Holandii, Wielkiej Brytanii czy Rumunii. Łącznie grupa IAC ma ponad 60 zakładów w 20 krajach i zatrudnia 31 tys. osób.

Włoska firma UFI Filters uruchomi w Opolu swój zakład. Wytwarza ona komponenty m.in. dla Forda, BMW, Fiata, GM, Hyundaia, Volkswagena, PSA i Nissana-Renault. Na świecie działa 17 jej zakładów. Wartość inwestycji w Opolu wyniesie 31 mln zł. Produkcja w opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma ruszyć w 2018 r. Pracę znajdzie tam na początek 65 osób. Również w tym roku Opole na nową inwestycję wybrała chińska Hongbo Clean Energy Europe – globalny producent oświetlenia LED, m.in. na potrzeby przemysłu, transportu czy handlu. W nowo budowanym zakładzie pracę znajdzie na początek 100, a docelowo ok. 300 osób. Planowana wartość inwestycji to 78 mln zł.

Inwestycję za 54,6 mln zł zapowiedział duński Skamol – spółka produkująca izolacje termiczne zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i przemysłu. W nowo budowanym zakładzie pracę znajdzie ok. 30 osób.

Opole to także jedna z ośmiu polskich siedzib PwC – globalnej firmy świadczącej usługi doradcze. Zatrudnia 233 tysięcy pracowników w 157 krajach. W Polsce w PwC pracuje 3500 specjalistów i kadry wspierającej w ośmiu miastach: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, we Wrocławiu i w Warszawie, oraz w Opolu, gdzie PwC weszła w minionym roku.

Biuro w Opolu specjalizuje się w rozliczeniach dla klientów niemieckojęzycznych w ramach obsługi księgowo-rachunkowej. Obecnie w opolskim oddziale zatrudnionych jest 100 osób i na bieżąco zatrudniani są nowi.

Również w 2016 r. produkcję w Opolu rozpoczęła amerykańska GSS (Global Steering System) mająca 40-letnie doświadczenie w projektowaniu i dostarczaniu układów drążków kierowniczych. W Opolu wybudowała zakład produkcyjny, w którym zatrudnienie docelowo znajdzie 220 osób. Wartość inwestycji wyniosła 27 mln zł.

Nie tylko zagranica doceniła inwestycyjne walory Opola. Lokuje tu swoje zakłady wiele polskich firm. Tylko w tym roku pojawiły się m.in. MRP – firma jest licencjonowanym dystrybutorem produktów marki Polaris. W Opolu będzie też mieć zakład przystosowania pojazdów do charakterystycznych wymogów klientów. W zakładzie pracę znajdzie 45 osób. Wartość inwestycji to 11 mln zł.

Opolanie mogą wybierać w ofertach pracy. Coraz więcej inwestorów zagranicznych, a także polskich, decyduje się na biznes w tym mieście. W połowie września działalność zainaugurowała firma Stefanini z Brazylii. Działa globalnie, dostarczając biznesowi kompleksowe usługi outsourcingowe IT.

Firma istnieje od 30 lat, od dekady jest w Polsce, a dokładniej w Krakowie, gdzie mieszczą się dwa biura zatrudniające jest ok. 200 osób. Obsługują w 12 językach przedsiębiorstwa z różnych krajów.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy