Z pomocą środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014–2020 wyeksponowany zostanie obrys palatium Mieszka I i kaplicy księżnej Dobrawy, a po renowacji udostępnione zostaną wnętrza kościoła Marii Panny in Summo.
– Projekt archidiecezji poznańskiej „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”, o wartości blisko 9,9 mln zł, który wsparliśmy kwotą ponad 8,2 mln zł, jest jedyny w swoim rodzaju, bo dotyczy naszego dziedzictwa narodowego. Dlatego został wybrany do dofinansowania w trybie pozakonkursowym. Wcześniej sfinansowaliśmy także przygotowanie dokumentacji technicznej, która była istotnym elementem wdrożenia tego projektu – mówił na początku lipca, podczas podpisania umowy, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
– Nasz pierwszy władca upodobał sobie gród poznański i założył tu swoją książęcą rezydencję. Monumentalną budowlę wyposażył w kaplicę pałacową o niespotykanym kształcie, z przepięknym obrazem mozaikowym. To był ewenement w tej części Europy – podkreślała prof. Hanna Kóčka-Krenz, której zespół archeologów od lat bada pozostałości pałacu pierwszego władcy Polski, a także kaplicy jego żony Dobrawy.
W projekcie, który ma udostępnić turystom unikalne znalezisko na Ostrowie Tumskim z okresu początków polskiej państwowości, uczestniczą trzy podmioty: archidiecezja poznańska, miasto Poznań i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
Archidiecezja podzieli się zadaniami z miastem. Sama zajmie się konserwacją i renowacją wnętrz oraz zabytków ruchomych pochodzących z kościoła Marii Panny in Summo. Sam kościół zabezpieczony zostanie przed kradzieżą i zniszczeniem. Z czasem świątynia ma odzyskać funkcje liturgiczne.